Nestřílí se USA samy do nohy, kdy zavedou cla na prvky vzácných zemin?

Čína je hlavním dodavatelem prvků, které jsou nutné pro výrobu laserů, či mobilních telefonů. Američtí výrobci budou muset platit víc.

V celní přestřelce se objevily už tisíce čínských výrobků, dokonce i prvky vzácných zemi. Jsou to málo známé prvky, jako třeba yttrium či scandium, ale i ty budou podléhat clu 10 %, píše South China Morning Post.

USA byly dlouho lídrem v produkci prvků vzácných zemí, až do 80. let, ale nyní je produkce, od těžby po zpracování dominována Čínou. Její podíl je 90 % na globální produkci a dodávkách, uvádí to americká geologická zpráva.

Nakonec to mohou být tedy americké firmy, které budou mít škody ze cel na prvky vzácných zemin, protože alternativní zdroje nabídky jsou velmi malé.

I podle odborníků na problematiku se jedná o nesmysl, který USA žádnou výhodu nedodá a Číně nezpůsobí bolest. Žádná alternativa „buy American“ v tomto případě neexistuje.

Prvky vzácných zemí zahrnují 17 prvků, které mají podobné chemické a fyzikální vlastnosti a používají se v řadě oborů, včetně vojenství a technologických firem. Například yttrium se používá pro výrobu laserů a LED světel. Neodymium se používá ve speciálních magnetech, které jsou potřeba pro navigační systém tzv. chytrých bomb, které používá americká armáda a hodí se také do iPhonů.

Čína je jasně největším exportérem prvků vzácných zemí do USA, ve výši asi 60 %. Je to pětkrát více než jiní exportéři v této kategorii, což je Francie a Japonsko.

Ale čínský vliv jde daleko za surový materiál. Země chce mít dominantní roli ve všem od rafinace až k součástkám. Je to možné i díky velkým státem vlastněným firmám, takže pro jiné země je těžké se přiblížit úrovni produkce a ziskovosti.

To, že USA zavedou 10 % cla na prvky vzácných zemin bude jen znamenat, že pomohou Číně se stát dominantní. Pro americké zpracovatele bude těžší koupit jinde tyto prvky a zahrnout je do výroby a být konkurenceschopní oproti Číně.

Trumpova administrativa už uvedla, že program „Made in China 2025“ je důvodem, proč uvalit cla na některé výrobky.

Již dříve byly USA znepokojeny čínskou dominancí v sektoru vzácných zein. Dokonce v roce 2016 dostal Kongres zprávu, že těžba a zpracování prvků vzácných zemí mimo USA je riziko pro americkou armádu.

Západní tisk uvádí, že Čína již v minulosti využívala tento nástroj jako tlak – stačí zmínit diplomatickou přestřelku s Japonskem z roku 2010.

Je možné, že tentokrát Čína nic neudělá, prostě proto, že to nebude potřebovat.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.