Amerika WTO potřebuje

Pro Spojené státy představuje členství ve Světové obchodní organizaci (WTO) výhody. Namísto pokusů vést proti organizaci válku by se měly snažit o její reformu.

James Bacchus píše pro Wall Street Journal  (vydání, 13/07/2018) o tom, že členství USA ve Světové obchodní organizaci má velké výhody.

Ke všemu tomu, co prezident Trump provádí za chaos v mezinárodním obchodním systému, prosákly zprávy, že zvažuje stažení USA ze Světové obchodní organizace. Možná si myslí, že odchod před listopadovými volbami do Kongresu, by mu zajistil přízeň jeho protekcionistických voličů.

Jakýkoliv člen WTO se může stáhnout s půlročním lhůtou odchodu. Trump se o to může jednostranně pokusit, podobně jako to udělal s Pařížskou klimatickou dohodou. I když soudy by možná chtěly souhlas Kongresu.

Bacchus spekuluje, co by se stalo, kdyby Trump skutečně USA z WTO stáhl.

Dopady by samozřejmě byly obrovské, nejen pro USA, ale pro celý svět. Určitě, píše Bacchus, by k nim patřilo snížení dynamiky obchodu, narušení nabídkových řetězců, zničení pracovních míst, zmenšení zisků, především v odvětvích, která jsou založena na exportu a importu. Některé americké firmy by se buď musely zmenšit, nebo by odešly do zahraničí. A spirála, kterou Trump roztočil s ocelí, hliníkem, Kanadou, Mexikem EU a Čínou by nabrala na obrátkách.

Nicméně se zdá, spekuluje dále Bacchus, že Trump je ochoten toto riziko podstoupit. Asi ale nechápe, že ztráta ze členství ve WTO by poškodila americké firmy i pracovníky – ještě víc, než jeho současné činy.

Členství ve WTO, popisuje Bacchus, dává americkému zboží i službám ochranu proti diskriminaci na cizích trzích. Nediskriminace je základem pravidel WTO. Jen tak mimochodem – obchodní systém WTO je nyní aplikován ve 164 zemích a v 98 % globálního obchodu.

Kdyby Trump stáhl Spojené státy z WTO, pak budou moci ostatní země zavádět diskriminační opatření proti americkému zboží. Ledaže by měly s USA dohodu o volném obchodu. A určitě by americké zboží čelilo vyšším clům. A ty by prošly celým řetězcem, takže by omezily konkurenceschopnost amerických producentů a vedly ke zvýšení koncových cen pro spotřebitele, píše Bacchus.

Cla jsou vlastně daně, takže Trump už nyní uvaluje skrytou daň na americké firmy a pracovníky tím, že provokuje obchodní partnery k odvetě proti jeho jednostranným a nelegálním clům na ocel a hliník, píše Bacchus. Je možné, že průměrný Američan získal něco ze snížení daní, ale cla mu to mohou rychle sebrat.

USA by odchodem z WTO také ztratily přístup k procesu řešení sporů. I když se v poslední zprávě pro prezidenta dočteme, že USA vyhrály 85,7 % všech sporů, které začaly od roku 1995. A přesto Trump hovoří o tom, že WTO funguje proti zájmům USA.

Trump nechce akceptovat mezinárodní vládu práva, on raději vydírá další země, aby přijaly jeho podmínky, včetně ponižování a cel. Jeho šikana není hodna této země. A co víc, nebude to fungovat. Když ještě USA vytvářely polovinu produktu planety, pak měly moc donutit jiné země, protože ty potřebovaly americké investice a zboží. Ale dnešní světová ekonomika vypadá jinak, varuje Bacchus.

USA jsou jen o něco málo méně než čtvrtina světové ekonomiky, obchodní vztahy jsou pestřejší než dříve. Trump přeceňuje americkou globální sílu.

Šikana jiných zemí nebude fungovat dlouho, nebo nebude fungovat vůbec. Někteří obchodní partneři již provádějí odvetu. A jiní se k tomu jistě přidají.

Když Trump dovrší svou protekcionistickou křížovou výpravu a nechá USA odejít z WTO, Američané budou nuceni si vzpomenout, proč vytvářely obchodní systém založený na pravidlech.

Místo toho, aby USA vedly válku proti WTO, tak by tuto organizaci měly modernizovat. Jsou tu nová témata: digitální obchod, služby, dotace, ale i udržitelnost a duševní vlastnictví. Mezinárodně dohodnutá pravidla, a také systém řešení sporů k nim, jsou základním pilířem národní prosperity. Platí to pro všechny země, ale pro zemi velikosti USA obzvláště, uzavírá Bacchus.


Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor – World Trade Organization from Switzerland – DSC_1691, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=27477374

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.