Brát Trumpa vážně

Amerického prezidenta Donald Trumpa je třeba brát vážně, nejen doslovně. Pocit morální převahy jeho kritiků vede lehce k intelektuální slepotě.

Komentátor Edward Luce píše pro Financial Times (vydání 13/07/2018), že Evropa by neměla udělat stejnou chybu jako američtí liberálové. Je třeba brát Trumpa vážně.

Evropané by si měli pořádně prostudovat osud amerických liberálů, upozorňuje Luce. Morální převaha je pěkný pocit, ale může přinést intelektuální slepotu. Trumpovi domácí kritici pořád operují s oprávněným pobouřením, ne s analytikou. Demokraté se tak ujišťují, že třeba ženy by pro Trumpa nikdy nehlasovaly. Jenže většina bílých žen pro něj hlasovala. A stejně tak si Brusel říká, že by přeci USA nikdy nestáhly své jednotky z Evropě. Ale přesně to může Trump udělat. Na které straně Atlantiku by byla větší ztráta, ptá se Luce.

Ano, Trump si „vymýšlí“ vlastní fakta. Ale instinktivně často míří k jádru pudla. To, jak Trump popisuje NATO, je chybné. A zároveň i správné. Chybné jsou údaje – USA rozhodně neplatí 70 % evropské bezpečnosti. Skutečné číslo je zlomek, asi 5 % amerického obranného rozpočtu jde na Evropu. A Evropa není ani delikventem v oblasti neplnění závazkům. Země zvýšily výdaje, je to aktuálně dvojnásobek toho, co na evropskou bezpečnosti vynakládá Trump. Tolik k Trumpovi a jeho vztahu k faktům.

Ovšem jaksi opravit fakta, neznamená, že se změní jeho názor. Technokracie nemůže soutěžit se slovními výpady, říká Luce. Nejvíce nebezpečný demagog je ten, kdo uchopí realitu, která leží pod povrchem. Trump prostě ví, že Evropané potřebují USA víc, než USA potřebují Evropu.

I když Trump poslouchá z NATO, nebo od svých poradců, že tím oslabuje i americkou bezpečnost – i když je to pravda, USA a jeho moc se zesiluje spojenci, ale větší ztrátu má Evropa. Jejíž přežití, píše dramaticky Luce, závisí na americké záruce. Rusko, straší Luce, představuje hrozbu pro východní hranice Evropy, pro kohezi EU.

Když je zde přítomnost Američanů, Evropa může odrazit Putina, píše dále Luce. Bez toho by byla Evropa nebezpečně vystavená.

Trump nepotřebuje žádného poradce, aby poznal, že americká pozice mu dává větší manévrování. USA mají kolem sebe dva největší oceány, skvělé sousedy jako je Mexiko a Kanada. Geografie, to je síla a Trump to ví.

Evropa bohužel imituje Clintonovou, varuje Luce. Ta si myslela, že rozum a veřejné cítění je na její straně. Přecenila obojí. Trump ukazuje, že nerozum a jeho konstantní lži mohou změnit veřejné mínění. Velké změny se dají udělat rychle.

Ještě před dvěma roky většina republikánů pevně věřila v NATO. Nyní si to myslí jen 40 % republikánských voličů. Polovina republikánů říká, že Trumpův vztah s Putinem je dobrá věc. A kde je pak moudrost voličů, stěžuje si Luce.

A co Evropané?

Ještě před rokem se dalo evropským lídrům odpustit, protože Trump je precedent, s ničím takovým se předtím prostě nesetkali. Nikdo z amerických prezidentů by předtím nepodrýval liberální demokracii.

Ale přesně to Trump dělá.

Rostoucí Putinův klub fanoušků, varuje Luce, už zahrnuje Orbána, šampiona tzv. neliberální demokracie, ale i Mattea Salviniho.

Luce dále připomíná, že před rokem Trump s Putinem dohodli založení společných sil ohledně kybernetické bezpečnosti. To je jako, když se kuře dohodne s liškou na kontrole kurníku, tvrdí Luce.

Uvidíme, co se bude probírat v pondělí v Helsinkách. Trump chce schůzku „jeden na jednoho“, než začne formální summit. Naposledy řekl, že Putin je „fajn“. Nemluvě o tom, že popsal americké spojence jako „horší než naši nepřátelé“.

Liberální Amerika brala Trumpa doslova, ale ne vážně. Evropa by tuto chybu neměla opakovat, uzavírá Luce.


Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.