Trump vede válku proti liberálnímu světovému pořádku

Pax Americana byl i přes některé chyby USA úspěchem, který nyní Donald Trump ničí svou nepředvídatelností a důrazem na moc a na bilaterální vztahy.

Trumpův přístup „mám moc a vím co s ní“ ničí sedmdesát let americké zahraniční politiky, píše Martin Wolf pro Financial Times (vydání 04/07/2018). (Článek přinášíme i jako ukázku typické americké liberální arogance, která „Pax Americana“ považuje za úspěšnou a žádoucí politiku a zcela ignoruje dramatická selhání a katastrofy s touto politikou spojené.)

Byl to Lord Palmerston, britský premiér, který popisoval zahraniční politiku své země, tehdejší globální velmoci, tak, že země nemá žádné věčné spojence, ani žádné věčné nepřátele. Jen naše zájmy jsou věčné a je naší povinností tyto zájmy sledovat.

Donald Trump ho následuje, myslí si Wolf. Jestli existuje nějaká doktrína, která vysvětluje to, jak prezident boří světový řád, který USA samy vytvořily, je to právě toto. Jenže Trump není Palmerston a začátek 21. století není polovina 19. století. Trumpův úzký transakční přístup, který je veden ignorancí a vztekem, může vést ke katastrofě.

Po druhé světové válce byla pozice USA jiná. Vzájemně podezřívavé a nacionalistické síly dovedly svět ke dvěma válkám, připomíná Wolf. Bylo potřeba osvícené ideje mezinárodních vztahů.

Nové uspořádání mělo tři hlavní pilíře: 1) USA se stanou stabilizující silou, 2) USA budou vytvářet věčné aliance založené na sdílených hodnotách, 3) na základě mezinárodních dohod, hlavně ekonomických (které se následně rozšířily i do jiných oblastí, např. klimatu), vznikne předvídatelná, liberální globální ekonomika schopná zvládat globální problémy. Toto vše bylo ztělesněním zájmů USA.

USA udělaly také chyby, přiznává Wolf, tou největší byla příliš velká důvěra v efektivnost intervencí, především těch vojenských. Ale celkově byl Pax Americana obdobím úspěchů.

Obchod zajistil nesrovnatelnou míru globální prosperity, politické a ekonomické úspěchy Západu zvítězily nad sovětským komunismem. Navzdory vzestupu Číny se USA a jeho spojenci stále těší velké ekonomické a vojenské síle.

Trump ale věří spíš transakcím než aliancím, bilaterálnímu jednání, ne multilaterálnímu, věří moci více než pravidlům a zájmům více než ideálům, dává přednost nepředvídatelnosti před konzistencí. Má rád autoritáře typu Si Ťin-pchinga více než lídry demokratických spojenců.

Jeho hlavními rysy jsou lži, sebelítost a šikana druhých. Ti druzí, včetně našich spojenců, „se nám smějí kvůli klimatu“ nebo „nás podvádějí při obchodování.“ Evropská unie je tu proto, aby USA využívala.

Wolf píše, že to jsou absurdní výroky. Ignorance spojená s tímto přístupem znamená, že Trump může udělat cokoliv. Je nyní sebevědomější, začíná obchodní válku na základě pochybného vysvětlení a za nejasným účelem. Takový cyklus odvet může trvat dlouho a náklady deglobalizace mohou být velmi vysoké. Byznys se směšuje s národní bezpečností, což může vést k nebezpečné eskalaci.

Wolf varuje také před tím, že Trump může opustit závazky vůči NATO nebo použít svoji moc k rozbití EU. Pak by se začalo zapojovat Rusko a Čína, varuje Wolf.

EU se může víc spojit, nebo rozpadnout. Trump se chce postavit vzestupu Číny. Určitě je možné dosáhnout nějakého pokroku v oblasti obchodu, ale širší cíle jsou pro Čínu zkrátka neakceptovatelné. Rostoucí napětí vypadá nevyhnutelně.

Základy poválečného řádu jsou zpochybněny. Je možné to vnímat jako dočasný, byť nebezpečný odvrat od normálního stavu, nebo je to trvalý posun?

Argument pro první variantu je, že Trump je výjimečná postava, která přišla „odnikud“. Až odejde, bude tomuto chaosu konec. Ale co když je to jen iluze? Vždyť, pokud kvůli němu neexploduje světová ekonomika, Trump má dobré šance na znovuzvolení, varuje Wolf.

Trump identifikoval ty skupiny občanů, jejichž situace se nezlepší. Velká část Američanů si myslí, že Čína podvádí, a že Evropané jsou černí pasažéři. USA mohou zaujmout ještě horší postoj, než byl ten relativně střízlivý Palmerstonův. Zbytek světa tuto možnost musí brát vážně a jednat podle toho, zakončuje Wolf.


Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.