Trump zase rozvířil vody: EU je pro něj nepřítel

Donald Trump nazval Evropskou unii nepřítelem USA, a to kvůli obchodním vztahům. Vedle toho jako nepřítele jmenoval rovněž Rusko a Čínu.

Kritika amerického prezidenta vůči Německu je čím dál tvrdší. Ale Donald Trump v rozhovoru popsal jako nepřátele nejen EU, ale i Rusko a Čínu. Proti tomu se postavil předseda Evropské rady Donald Tusk, informuje ARD Tagesschau.

Trump pro televizi CBS řekl, že EU je nepřítel kvůli tomu, co USA provádí v obchodě. Asi by to nikoho nenapadlo, dodal dále, ale je to nepřítel. Zdůvodnění se týká především údajných nekalých obchodních praktik.

A nepřítelem je částečně také Rusko a Čína. Pro Rusko to platí „v určitých vztazích“, pro Čínu v ekonomickém aspektu. Prý to ale podle Trumpa neznamená, že jsou špatní. Jsou to prostě konkurenti.

Trump znovu zaútočil zejména na Německo, které podle něj nepřispívá dostatečně na obranu a ještě kupuje od Ruska energie.

EU reagovala rychle. Tusk odporoval a uvedl, že „Amerika a EU jsou nejlepší přátelé.“ Kdo podle Tuska říká, že jsou nepřátele, ten šíří falešné zprávy.

Trumpova vláda pracuje proti Evropě, uvádí Tagesschau. Trump je pro tvrdý Brexit, a mezi jeho pozitivně hodnotí takové jako Boris Johnson, Nigel Farage či Viktor Orbán.

Trump má z celé EU ozvláště spadeno na Německo. Kritizuje Německo kvůli velkému obchodnímu přebytku, kvůli energetické politice vůči Rusku, kvůli neplnění cíle 2 % výdajů na obranu. A také se mu nelíbí blízkovýchodní politika, protože EU není tak na straně Izraele a chce udržovat vazby s Íránem.

Typický byl summit NATO, na němž Trump dokonce prohlásil, že Německo je „zajatcem Ruska.“

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.