Itálie chce navíc výdaje 50 mld. eur na investice

Země vyzvala Evropskou unii, aby tento plán podpořila místo dosavadního trvání na snižování deficitu státního rozpočtu.

Ministr pro evropské záležitosti Paolo Savona navrhl, aby Itálie navýšila investice o 50 mld. eur a vyzval EU, aby tento plán podpořila místo toho, aby u Itálie trvala na snižování deficitu.

(pozn. redakce Paolo Savona byl původně navržen na ministra financí, ale pro jeho velice „euroskeptické postoje“ ho blokoval prezident Sergio Mattarella. Nakonec se stal ministrem pro evropské záležitosti.)

Savona uvedl, že Itálie by měla mít dovoleno, utratit ekvivalent ročního přebytku běžného účtu, tj. asi 2,7 % HDP, na nové investice, aby posílila svůj růst.

Savona by si také přál posílení pravomocí Evropské centrální banky tak, aby mohla být „věřitelem poslední instance“. Ti, kteří s tím nesouhlasí, podle Savony nechtějí sjednocenou Evropu.

Savona uvedl, že plán na výdaje 50 mld. eur by znamenal, že investice posílí růst a ten se následně odrazí v dalších příjmech do rozpočtu, které povedou k tomu, že vláda bude moci ufinancovat své reformní plány.

Jeho návrh, zdůraznil Savona, má podporu premiéra Guiseppe Conteho a celé vlády.

Italská vládní koalice, píše Reuters, je složena z anti-establishmentového hnutí Pěti hvězd a pravicové Ligy. Slibuje snížení daní, zvýšení výdajů na sociální oblast a snížení věku odchodu do důchodu.

Savona v knize, která letos vyšla, označil vstup Itálie do eurozóny za historickou chybu.

Také dnešní italský ministr ekonomiky Tria souhlasí s tímto návrhem. Tématem je načasování operace, ne to, zda bude provedena.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.