Rekordní americká produkce ropy neznamená, že se USA mohou odpoutat od globálního trhu

Nezávislost USA na dovozech ropy a na těžbě ropy je něco jiného, než je nezávislost na globálním trhu, kterou země nemá. 

Pro server Oilprice.com píše Nick Cunningham.

Na začátku července dovezly USA jen 1,67 milionů barelů ropných produktů. Je to nejnižší číslo za poslední tři desetiletí. USA navýšily produkci ropy, což znamená, že se snižuje potřeba dovozu (jak kvůli produkci, tak exportu).

Export surové ropy se dostal na 3 miliony barelů za den.

I když čistý import už roky klesá, je potřeba vidět, že USA navyšují exporty rafinovaných produktů. Tento trend je už staršího data.

V roce 2005 byla situace jiná, tehdy tvořily čisté importy 13 milionů barelů, dneska je to méně než dva miliony barelů za den.

Takže ano, připouští Cunnigham, USA se blíží nule u čistých dovozů, což znamená, že dosahují nezávislosti, která byla tak dlouho sledovaným cílem vlastně už od Richarda Nixona.

Ale tak přesně to není. USA možná už nebudou potřebovat ropu či rafinované produkty, ale stále budou propojeny s globálním trhem. Objem obchodu se hodně navýšil. Mezinárodní energetická agentura uvedla, že nejenže nedošlo k omezení interakcí se světem, vyšší těžba přispěla k tomu, že americké rafinérie se snaží diverzifikovat a producenti hledají nové trhy.

Dohromady exporty a importy dají 10,8 mb/d za červen, což je největší číslo od roku 2005 – tedy roku, kdy importní závislost USA dosáhla svého vrcholu.

Ropný trh totiž nefunguje tak, píše Cunningham, že by se spotřebovávalo přesně to, co se vyprodukuje. Někde se těží lehká ropa, ale rafinérie jsou třeba zařízeny na ropu těžkou. Takže ropy z amerických břidlic míří často do zámoří – Čína je ten, kdo kupuje především americkou ropu.

A také existují problémy s infrastrukturou. Na východním pobřeží není přístup k ropě z Texasu, takže se stále dováží.

Americké ropné produkty našly odbyt na západní polokouli, protože v řadě zemí, například Mexiku a Venezuele, se fungování rafinérií zhoršilo.

A taky je tu poptávka, která sice nerostla dramaticky, ale stále je vysoká. Dovozy ropy z Kanady se posledních třicet let stále navyšovaly.

IEA tvrdí, že americký trh se surovou ropou je za posledních třináct let více propojený se světem.

Politici dlouho tvrdí, že hromada ropy znamená, že USA budou osvobozeny od zahraničních producentů. Stačí se podívat na Trumpův tweet, aby člověk viděl, že tomu tak není. Americký prezident prosil OPEC, aby navýšil těžbu – což je perfektní ukázka toho, jak jsou USA stále vydány na pospas globálnímu trhu, bez ohledu na to, co se stane doma.

Americká ropná produkce stále láme rekordy, minulé týdny – 10,9 mb/d. Ale každý řidič si musel všimnout, že cena za galon jde nahoru. Na tři dolary, tedy nejvíce za poslední roky.

Domácí produkce pomáhá jen do té míry, že snižuje globální cenu surové ropy. Ale ve světě se toho děje mnohem víc, co ovlivňuje cenu, nejen to, co se děje v Texasu.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.