Trump a Putin položili základ pro budoucí rozhovory

Očekávaná schůzka v Helsinkách nepřinesla žádná překvapení. Oba lídři jednání hodnotili jako úspěch a dobrý start pro každého. 

Noviny Asia Times uvádějí, že oba lídři odmítli otázky ohledně vyšetřování tzv. ruského vměšování. Hovory za zavřenými dveřmi se týkaly možné spolupráce obou zemí, a to včetně Sýrie.

Očekávané první formální setkání mezi  Donaldem Trumpem a Vladimirem Putinem nepřineslo žádné překvapení, napsaly Asia Times. Oba dva lídři se chtějí posunout pryč od politického napětí a najít sféry vzájemné spolupráce.

Schůzka byla zastíněna tím, že se pokračuje federální vyšetřování ruského vměšování do americké prezidentské kampaně a voleb. Americké ministerstvo spravedlnosti v pátek obvinilo 12 Rusů. Zpravodajské služby USA navíc uvádějí, že sám Putin se podepsal pod kampaň, která by zasela rozkol do amerického voličstva tak, aby to pomohlo Trumpovi. Ruský prezident odmítl, že by vláda byla jakkoliv zainteresována.

Nejprve se odehrála schůzka za zavřenými dveřmi, po dvou a půl hodinách téma ruského vyšetřování dominovalo tiskové konferenci. Putin nabádal Trumpa, aby záležitost nechal soudům.

Trump opakoval, že vyšetřování tzv. ruského vměšování je politicky motivováno a je to „katastrofa“ pro USA. Putin označil summit za úspěch, Trump odvětil, že schůzka byla skutečně dobrým startem pro každého.

Témata se nevyhnula ani Sýrii. Trump uvedl, že to je právě oblast možné spolupráce, a to i s Izraelem. Rusko a USA prý na této otázce budou pracovat společně.

Trumpova administrativa umenšovala důležitost „konkrétních bodů“, které by ze schůzky vzešly, i když se objevily spekulace, že vzhledem k nedávné schůze Putin – Netanjahu, se připravuje velká dohoda mezi USA a Ruskem ohledně Sýrie.

Ilustrační obrázek: Autor – Oficiální stránky prezidenta RF (http://www.kremlin.ru/events/president/news/58017/photos/54668)

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.