Bude se v Bělorusku znárodňovat?

Alexandr Lukašenko rozhodl o znárodnění závodu s ukrajinským většinovým vlastníkem. Firma měla ekonomické problémy.

Podle článku ruského listu Nězavisimaja gazeta dal běloruský prezident Alexandr Lukašenko signál k dalšímu znárodňování. Důvodem pro to je případ běloruské firmy Oršanský závod na opravy letadel, který ze 60 % patřil soukromým vlastníkům z Ukrajiny.  Závod byl privatizován v roce 2012.

Lukašenko při návštěvě závodu řekl zdejším lidem: „Vlastníci tu už nejsou. Vlastníky jste vy. Všichni vlastníci, kteří tu byli, se tohoto závodu vzdali. Od dnešního dne je to státní závod.“

Důvodem jsou ekonomické problémy, které souvisejí s vypuknutím konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem. Díky němu došlo k propadu ruských objednávek. O závod se také letos na jaře začala zajímat běloruská prokuratura, která zjistila, že jeho vlastníci neplnili investiční dohodu s běloruským státem a porušovali zákony. Pokus o jednání vlastníka Vjačeslava Boguslajeva v Minsku skončil neúspěšně. Nyní Lukašenko prohlásil závod za státní.

Situace kolem závodu vedla k tomu, že mnozí experti tvrdí, že došlo k znárodnění, nebo k takzvanému „nájezdnickému uchvácení“ firmy. Například ekonom Jaroslav Romančuk věc komentoval s tím, že „Běloruské úřady spolu s běloruským byznysmenem si od ukrajinského investora vzali aktiva“.

Z ukrajinské strany se příliš hlasité komentáře neozvaly, což podle listu Nězavisimaja gazeta předpokládá, že nakonec dojde ke klidnému vyřešení této situace. Z ministerstva dopravy a komunikací v Minsku zaznělo potom, že věc se bude řešit ve shodě se zákony a mezinárodní praxí.

Další ekonom Sergej Čalyj je toho názoru, že vlastník se nakonec závodu rád zbaví, protože v podmínkách rusko-ukrajinských sporů nemůže být nikdy výdělečný – naopak, přičemž je jedno, kdo je jeho vlastníkem.

Zdroje, které jsou blízké rozhovorům o budoucnosti závodu, tvrdí, že ukrajinský majitel Boguslajev se už rozhodl akcii zbavit prodejem. O nákup firmy mají podle spekulací zájem běloruský vývozce zbraní Bělspecvněštěchnika nebo společnost Bremino Grup. Ta v blízkosti firmy staví velké logistické centrum.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.