EU začíná proces hodnocení v Makedonii a Albánii

Reuters. Evropská unie začne s hodnocením Makedonie a Albánie, které má předcházet otevření rozhovorů o členství v červnu 2019. Rozhodnutí o členství bylo ale odloženo na žádosti Francie a Nizozemska a z obav z korupce a organizovaného zločinu.

Podle slov Johannese Hahna, který je eurokomisařem pro rozšiřování EU, byla Makedonie ráda, že začíná oficiální proces hodnocení jako předstupně k procesu vstupování do EU. Tento program by měl Makedonii a Albánii pomoci se seznámit s normami a zákony EU. Jak Hahn dále řekl, jedná se o projevení připravenosti EU obě země „doprovázet“ při jejich reformách.

Hahn pogratuloval Makedonii k jejímu pozvání do NATO poté, co se zemi podaří dořešit její spory o název země se sousedním Řeckem. Uzavřená dohoda o jméně musí být ještě ratifikována v referendu, které se má konat letos v září nebo v říjnu. Vláda doufá, že perspektivy členství v NATO a EU povedou Makedonce k tomu, aby se jménem souhlasili.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.