Zelená, nebo rudá? Španělská vláda má uhelný problém

Požadavek rozejít se s uhelnou energií a omezit emise staví před socialistickou vládu velké dilema. Navíc budou brzy volby.

Španělská socialistická vláda Pedra Sáncheze čelí dilematu, které by ji mohlo stát politickou stabilitu. Brusel se snaží o ukončení těžby uhlí v zemi, což nutí socialistickou stranu vybrat si mezi zelenými ambicemi a rudými tradicemi, píše článek serveru POLITICO.

Socialistická vláda nemá silnou politickou pozici a těžko si může dovolit urazit malý, ale velmi militantní sektor těžby uhlí. Ten zaměstnává něco kolem 2 tisíc lidí v několika enklávách v Asturii, Aragonii, Kastilii a v Leónu.

Ukončení těžby uhlí patří k politickým cílům ministryně životního prostředí Teresy Riberové. Jenže věc není tak jednoduchá a mohla by socialistickou vládu velmi poškodit v nadcházející sérii voleb. Podle hlasů například z Asturie bude uzavření dolů znamenat potenciální katastrofu a ztrátu voličů. Aspoň si to myslí odborářský předák José Luis Alperi.

Nátlak na Španělsko přichází z Bruselu. Na konci tohoto roku by mělo dojít k uzavření 26 nekonkurenceschopných uhelných dolů. Pokud k tomu nedojde, bude Madrid muset vrátit EU 2,1 miliardy euro, které byly určeny na ulehčení přechodu po zavření dolů. Dále musejí dvě španělské elektrárny na uhlí a biomasu či rašelinu splnit nové evropské normy a konečně je zde také požadavek načrtnout nový národní energetický a klimatický plán, a to do konce tohoto roku.

Horníci doufají, že termín pro uzavření dolů bude prodloužen. Nicméně ministryně Riberová dala jasně najevo, že s něčím takovým nepočítá, jedná se prý o uzavřenou kapitolu.

Přestože socialisté mají dávné vazby na hornické odbory, postupují směrem, který podporuje odběratele, kteří chtějí uhlí opustit a jít ekologičtějším „zeleným“ směrem.

Riberová ve španělském parlamentu řekla, že cílem je snižování emisí o dvacet procent ve srovnání s rokem 1990, s tím, že k roku 2050 by se mělo dosáhnout snížení o 90 %. Uhlí představuje celkem 58 % emisí v energetickém sektoru, takže likvidace uhlí by byla pro Riberovou lehkým vítězstvím.

Projevují se ale už spory mezi uhlobarony, socialistickými lídry z hornických regionů. V Asturii a také v Aragonii se už ozývají hlasy, které chtějí hornictví v oblasti zachovat. A to bude problém pro křehkou socialistickou vládu a její volební kampaň pro regionální volby v roce 2019. Dopad na elektorát sice nebude velký, ale v politické oblasti může být rozbuškou, tvrdí analytik Diego Crescente.

Ministryně Riberová chce během léta o situaci jednat, a to s horníky, zaměstnanci i s místními úřady.

Zatím také není jasné, kdy budou ve Španělsku parlamentní volby, píše dále POLITICO s odkazem na to, že socialistická vláda převzala zemi od Rajoyovy Lidové strany teprve nedávno. Nejpozdějším datem je rok 2020, což Sánchezově vládě dává asi dva roky na vyřešení tohoto „uhelného“ dilematu a vyjednání kompromisu mezi politickými stranami tak, aby se ekologická proměna Španělska stala otázkou dlouhodobého směřování.

Analytik Cresrente si myslí, že řešením je sázka na obnovitelné zdroje, která by socialistům umožnila přerušit historické vazby bez velkého kolaterálního poškození.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.