Brexit vyjednává vláda a ne parlament, zní z Dublinu

Irský ministr zahraničí zdůraznil, že vyjednávání o Brexitu bude probíhat na základě tzv. Bílé knihy britské vlády. Ne na základě dodatků parlamentu v Londýně.

Evropská unie bude vyjednávat s Velkou Británii odchod z EU na základě tzv. Bílé knihy londýnské vlády, a ne na základě dodatků britského parlamentu, řekl ministr zahraničí Irska Simon Coveney ve středu. Jeden z dodatků, který odsouhlasil londýnský parlamentu, přijal argument zastánců Brexitu o tom, že po Brexitu nebude mezi Severním Irskem a zbytkem Velké Británie celní hranice.  Tento krok zkomplikoval irské snahy o to dosáhnout dohodě o „zpětném chodu“, která by umožnila, že Severní Irsko zůstane v celní unii i po odchodu Velké Británie.

Ministr zahraničí Conevey řekl, že tento dodatek neučinil možnost „zpětného chodu“ nezákonnou v Británii. Označil rovněž další parlamentní dodatky za kroky, které nepřispějí k dohodě a odvádí pozornost od britsko-evropského jednání. Navíc zpochybnily, že se premiérce Mayové povede zajistit podporu pro konečnou podobu dohody.

Conevey varoval, že zaměření na jednotlivé dodatky povede k tomu, že dojde k ztrátě času i energie.  Podle něj je nutné se zaměřit na Bílou knihu o Brexitu, kterou vypracovala britská vláda. Je prý na vládě, aby byla schopná celou věc prosadit v londýnském parlamentu. „Je to jediný způsob, jak pracovat“, dodal s tím, že jednání o Brexitu má vést vláda a ne parlament.

„To, co se britský parlament snaží dělat je opak, který nefunguje“, zdůraznil irský ministr zahraničí.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.