Francie odmítá německé návrhy na usmíření Trumpa

Předseda Evropské komise J.-C. Juncker se chystá do Bílého domu a má Trumpovi nabídnout obchodní ústupky, které navrhuje hlavně Německo. Francie nejásá.

Jen týden před návštěvou předsedy Evropské komise Jean-Clauda Junckera v Bílém domě došlo mezi Německem a Francii k neshodám o tom, kolik by toho měla EU Trumpovi nabídnout v rámci politiky usmiřování. Píše o tom článek na webu POLITICO od autorů Hanse von der Burcharda a Jakoba Hankeho.

Nicméně Německo má v otázce silnější slovo, tvrdí diplomaté. Francie má se smířlivými návrhy Německa problém a veřejně sdělila, že Trumpovým cílem je rozdělit Evropskou unii. Přes tyto výhrady mají Německem navržené ústupky v komisi podporu mocného generálního tajemníka Martina Selmayra. Podle diplomatů je jasné, že Juncker nemůže do Washingtonu 25. července přijet s prázdnýma rukama. Juncker by měl dát politický signál k dalšímu vyjednávání, které pak musí schválit členské státy.

Velvyslanci členských zemí se měli sejít ve středu, aby diskutovali o rozsahu Junckerových návrhů pro cestu do USA. Ovšem Francie na to má názor, že EU nesmí uzavřít žádnou dohodu, když má u hlavy pistoli a s žádnou zemí, která by vystoupila z Pařížské dohody o klimatu.

Berlín má mezitím obavy z 20% cel na dovoz aut do USA a snaží se zoufale o to, aby došlo ke smíru. Jenže ve Francii se domnívají, že čas kompromisů skončil a že cílem Trumpa je zničit jednotu EU. Obavy Paříže směřují k zemědělskému sektoru, který může být dalším terčem Donalda Trumpa.

Podle dvou diplomatů má Berlín po ruce široké menu návrhů pro Trumpa: bilaterární dohodu, která by odstranila průmyslová cla, mnohostrannou dohodu, která by zlikvidovala cla na automobily všude na světě, větší transatlantickou dohodu, která by znamenala regulaci spolupráce a také, potenciálně, otázku dovozů amerického hovězího do EU.

Taková velkorysá nabídka je ale diskutabilní v kontextu Trumpových slov na adresu EU, kterou nazval „nepřítelem“ USA.

Francouzská strana v Bruselu argumentuje, že Trumpovy cíle jsou strategické a že tím pádem Trump nemá zájem o nějakou formu dohody, jakou Německo navrhuje. Strategií Trumpa je rozdělení světa na dva bloky: jeden bude ten americký a druhý čínský, Evropa v něm nemá místo.

Ministr hospodářství Francie Bruno Le Maire varoval už před tím, že Trump chce mezi Německo a Francii zasadit klín. Odpovědí má být vybudování bloku evropských zemí, řekl Le Maire.

Bývalý Obamův velvyslanec USA při EU Anthony Gardner dokonce varoval před podceňováním velikosti hrozby. Podle něj chtějí Spojené státy zničit EU a Evropa se má rychle probrat. „Žádné postranní dohody“, tweetoval. Ovšem v Bruselu ujišťují, že Juncker si je těchto věcí dobře vědom.

Podle slov dalšího diplomata USA nevyhovuje, že EU je příliš velká na to, aby ji Washington mohl dobře kontrolovat. Je to jednoduchá logika. EU je také zdrojem Trumpových frustrací, je zde deficit obchodu v hodnotě 147 miliard dolarů za rok 2016. Trump konkrétně viní německý automobilový průmysl za tato čísla.

Jsou zde také obavy, které artikulují evropští liberálové, že Trumpova schůzka s Putinem v Helsinkách zpochybňuje americkou ochotu poskytovat EU bezpečnostní záruky. Trumpova opozice ale také zosobňuje dlouhodobé problémy v oblasti obchodu mezi USA a EU. To se ostatně ukázalo už v době vyjednávání Transatlantické dohody (TTIP).

Ovšem útoky Donalda Trumpa mají novou kvalitu. Francie se konkrétně obává, že Trump zavede cla na španělské olivy, což bude první výstřel z děla na celý systém evropských subsidií.

Například europoslankyně Marietje Schaake si myslí, že Francie má pravdu, když se podobného požáru bojí. „Pokud Trumpovi dovolíme, aby postavil v této hře Evropany proti sobě podle jednotlivých sektorů, pak hru prohrajeme.“

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.