Kim Čong-un obrácí pozornost na ekonomiku

Reuters. Severokorejský lídr Kim Čong-un silně pokáral řadu úředníků během svých cest po průmyslových centrech země. Tyto cesty měly posílit domácí podporu Kimovy ekonomické politiky a také přesvědčit zahraničí o tom, že je rozhodnut denuklearizovat.

Severní Korea se nyní zaměřuje na ekonomiku, místo na nukleární možnosti, které by byly schopné udeřit na Spojené státy, jak tomu bylo donedávna. Během posledního měsíce Kim cestoval po průmyslových oblastech země a kritizoval úředníky kvůli zdržením modernizace a výstavby. Tvrdí to státní média Severní Koreje.

Na historickém summitu s prezidentem Trumpem v Singapuru se Kim zavázal k postupnému jadernému odzbrojení, i když bez dalších detailů. Poslední vývoj ukazuje, že ekonomika dostala prioritní zájem. Odborníci si ale nemyslí, že Kim přijme čínský ekonomický model. Podle Šin Beum-čula, který je výzkumníkem v Asan Institute for Policy Studies v Soulu, se Kim spíše zaměří na obchod a na uvolnění sevření ekonomických sankcí právě ze strany Číny.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.