Mezi Athénami a Moskvou to zajiskřilo. Důvodem je Makedonie

Athény obvinily Moskvu z vměšování do domácích záležitostí a vyhostily dva ruské diplomaty. Jednalo se o členství Makedonie v NATO.

Spojené státy podpořily řeckou vládu v jejích tvrzeních, že Rusko zasahovalo do jejích domácích záležitostí a snažilo se podnítit opozici proti dohodě o jméně severního souseda Řecka, tj. Makedonie. Dohoda o jméně je podmínkou pro vstup Makedonie do NATO.

Athény sáhly dokonce k bezprecedentnímu kroku, když vyhostily dva ruské diplomaty z důvodů ruského vměšování.  Moskva reagovala tak, že obvinila Washington a západní země, že stojí za protiruským rozhodnutím řecké vlády.

Příčinou této krize byla kontroverzní dohoda mezi Makedonií a Řeckem o názvu – bývalá jugoslávská republika Makedonie se měla podle dohody jmenovat Republika Severní Makedonie. Slovo Makedonie odmítala řecká strana, která si ho nárokovala vzhledem k tomu, že severní provincie Řecka nese stejný název. Spor o jméno pak znemožňoval Makedonii zahájit jednání o členství v Evropské unii a v NATO.

Dohoda umožňuje název země vyřešit konsensem. V Makedonii ale došlo k násilným protestům v hlavním městě Skopje. Dohoda musí projít řeckým parlamentem a referendem v Makedonii.

Makedonský premiér Zoran Zaev na summitu NATO naznačil, že ví o tom, že za některými protesty stálo Rusko. Také Athény viní Moskvu. Rusko mělo prý podporovat protesty, mělo se také podílet na úplatcích pro místní politiky, kteří měli protesty podpořit. Další zprávy mluví o tom, že se Moskva snažila o aktivizaci kulturních asociací, krajně pravicových skupin a pravoslavných kněží. Dále se mluví například o kampani, za kterou měl být jeden z rusko-řeckých byznysmenů v Makedonii.

Rusko se angažuje v soupeření o vliv v regionu Balkánu, který má pro Rusko kulturní i strategický význam. Soupeřem je EU. V Makedonii věří v to, že vstup do NATO zemi ekonomicky i jinak stabilizuje. Moskva už sdělila, že podle ní je na Makedonii vyvíjen nátlak ohledně členství v organizaci.

Rusko-řecké vztahy jsou tradičně velmi blízké a přežily 65 let členství Řecka v NATO. Navzdory posledním problémům řečtí diplomaté hovoří o tom, že chtějí mít s Ruskem dobré vztahy. Například ve Skripalově kauze Athény nepostupovaly ve shodě se západními spojenci.

Toto pondělí se Athény snažily o uklidnění situace. Podle řecké diplomacie byl problém uzavřen a Rusko je významným partnerem pro Řecko. Prohlášení ale také dodalo, že dobré vztahy obou zemí se odvíjejí od toho, jak bude vzájemně respektována státní suverenita.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.