Nadcházející summit BRICSu v měnícím se světě je příležitost (nejen) pro Brazílii

Současný stav globálních vztahů vytváří pro seskupení novou příležitost k tomu, aby dostalo prominentnější roli v globálních záležitostech.

Třetí a poslední summit skupiny BRICS by mohl mít pro brazilského prezidenta Michela Temera největší význam, míní odborník na mezinárodní vztahy a autor knihy o BRICSu Oliver Stuenkel pro Americas Quaterly. Summit se bude konat 25. až 27. července v jihoafrickém Johannesburgu a skupina se setká v době, kdy panuje velká nejistota kolem globálního ekonomického pořádku. Navíc tu jsou pochybnosti o tom, zda Západ dokáže ještě definovat agendu pro světové politiku. To dává příležitost BRICSu nastoupit do prominentnější role.

Summit skupiny G7 je dobrou ukázkou současného stavu. Prezident USA Trump odmítl v závěrečném komuniké slova „na pravidlech postavený mezinárodní řád“ a později z komuniké stáhl svůj podpis. Je také jasné, že cílem Trumpa je oslabit EU podporou nejrůznějších euroskeptických sil. V kontextu velké globální změny a v mocenském vakuu mohou země BRICSu najít větší shodu než ty nejvyspělejší ekonomiky světa, připomíná autor.

Kritici BRICSu poukazují na to, že skupina je příliš vnitřně odlišná na to, aby mohla spolupracovat smysluplně. Jenže navzdory očekáváním a rozdílům BRICS prošel poměrně impresivním procesem institucionalizace. Je tu společná rozvojová banka, deset mezi-ministerských platforem pro jednání a iniciativy jako blízká spolupráce s MMF nebo v oblasti boje proti terorismu. To jsou ukázky fungujícího multilateralismu, který Trump likviduje.

Jsou tu dobré důvody, proč by BRICS měl podporovat další spolupráci mezi členy. Brazílie není přímo dotčena Trumpovou zahraničněpolitickou revolucí ve srovnání se zeměmi jako jsou Německo nebo Mexiko, ale jsou zde jasné známky toho, že Trumpova politika ohrožuje brazilské hospodářské zájmy.  Například cla na ocel se už Brazílie dotkla, ale dále budou mít dopady i jinak: EU zřejmě omezí svoje vývozy a ocel pro americký trh zaplaví ten evropský. Výsledky jednání s EU ohledně obchodu jsou nejisté, ale země BRICSu obchodují relativně dobře. I když je pravda, že Brazílii rozzuřila Čína, která nyní zavedla cla na brazilská kuřata.

Neplatí to jen pro Brazílii, ale celosvětově. Nejde o příkladné obchodní partnery, ale státy BRICSu se alespoň nesnaží podkopávat současný obchodní systém. V nejhorším případě se USA podaří vyvolat obchodní válku. V každém případě ale globalizace bude pokračovat i bez USA a Brazílie nemá na výběr než pokračovat v obchodování se členy BRICSu, hlavně s Čínou.

I po skoro deseti letech jsou zde pochybnosti o významu a roli BRICSu. Diskuze uvnitř BRICSu jsou často stagnující, plné oficiálního žargonu a bez dynamiky. Částečně je to vina Brazílie, která hraje pasivní roli od doby prezidentky Dilmy Rousseffové. Rusko a Čína navrhují nové iniciativy, v Indii a Jižní Africe je živá debata o smyslu seskupení, ale v Brazílii se jedná o přehlížené téma.

Důsledkem je, že Brazílie nepřináší skoro žádné myšlenky do seskupení, které je velmi potřebuje. Kupříkladu pohled Brazílie na rostoucí vliv Číny v Latinské Ameriky je do značné míry otázkou spokojenosti.  V soukromí pak brazilští diplomaté mluví o tom, že Peking není ochoten využít BRICS v diskuzi o urgentních otázkách jako krize ve Venezuele či strach z nerovných podmínek pro obchod s Čínou.

Budoucí brazilský prezident by měl pro summit v roce 2019, který se bude konat v Brazílii, trvat na tom, aby diskuze o těchto problémech proběhla v rámci formátu BRICS. Brazílie by měla využít svoje privilegované postavení ve skupině k tomu, aby nově utvořila svoje vztahy k Číně tak, aby sloužily brazilským zájmům. Summit v Johannesburgu a ten další v roce 2019 jsou jedinečnou příležitostí pro revitalizaci seskupení, které tak či onak bude hrát klíčovou roli v globálních záležitostech.


Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor – Kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=51187280

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.