Čína řeší problém s hongkongským separatismem

Peking se nejspíš chystá zakázat politickou stranu za nezávislost Hongkongu na Číně mimo jiné kvůli jejím kontaktům na Tchaj-wanu.

Správa města Hongkongu se stala nečekaným spojencem aktivisty za nezávislost na Číně Andy Čchan Ho-ťina. Čchan v roce 2016 založil v Hongkongu stranu za nezávislost, která nyní čelí možnosti, že se stane první zakázanou politickou stranou od doby, kdy Čína převzala Hongkong od Británie v roce 1997.

Tato možnost dala Čchanovi a jeho malé skupince podporovatelů mediální pozornost poté co zájem o ně v posledních měsících uvadal.

Čchan se narodil v roce 1990 v Hongkongu a v posledních čtyřech letech se věnoval aktivismu. Sám sebe charakterizoval jako „klávesnicového“ bojovníka, tedy člověka, který anonymně postuje svoje politické názory. V roce 2014 se ale přidal k hnutí Occupy, které vyvolalo v Hongkongu nakonec vlnu střetů s policií a protesty.  Krátce před ukončením studia na hongkongské polytechnice se věnoval další aktivistické kampani právě zde.  Po absolvování pracoval pro inženýrskou firmu, ale není moc jasné, čím se vlastně živil. V dubnu 2016 založil stranu, která chce vznik „Republiky Hongkong“ jako jeden ze svých politických cílů. Na tiskové konferenci se nechal slyšet, že jeho strana se nebrání násilí, pokud bude efektivním nástroje k dosažení cíle, kterým má být nezávislost Hongkongu. To vyvolalo rychle reakci čínských úřadů pro správu Hongkongu a Macaa, protože šlo o porušení ústavy a dalších zákonů.

Čchan na to nebral ohledy. Hovořil o tom, že nevylučuje možnost ozbrojené revoluce, i když nyní taková možnost není na pořadu dne.

Později v roce 2016 se Čchan snažil o to kandidovat v místních volbách, když vláda oznámila, že ke kandidatuře je nutné podepsat formulář, ve kterém se kandidát hlásí k tomu, že Hongkong je nedělitelnou částí Číny. Čchan a další separatisté to odmítli a nemohli kandidovat. Následně došlo k protestům, které Čchan a další zastánci nezávislosti Hongkongu svolali na srpen 2016.

V Hongkongu se Čchan věnoval dalšímu šíření myšlenky nezávislosti, například mezi studenty středních škol v provincii.

K jeho aktivitám ale patří také zahraniční cesty, kde se věnuje prosazování myšlenky nezávislosti Hongkongu na Číně – například v Tokiu jednal s představiteli mongolského exilu, který prosazuje odtržení Vnitřního Mongolska a Sin-ťiangu od Číny. Čchan byl ale také v Tchaj-wanu, kde se opakovaně vyjadřoval k otázce lidských práv a jejich dodržování v Asii. Podle odborníku právě Čchanovy opakované návštěvy v Tchaj-wanu vyprovokovaly čínské úřady k jednání.

Strana má nyní 21 dní k tomu, aby vysvětlila Bezpečnostnímu úřadu, proč by neměla být zrušena. Policie i úřad sám odmítají případ komentovat.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.