Trump hrozí uvalením cel na veškerý čínský import

V reakci na Trumpova slova americký dolar oslabil vůči hlavním měnám a poklesly akciové indexy na Wall Street.

Americký prezident Donald Trump se dal slyšet, že je připraven uvalit cla na veškeré zboží dovážené do USA z Číny ve výši 500 mld. dolarů. Tím dále znepokojil finanční trhy.

Obávají se i investoři, kteří zaznamenávají klesající akciové indexy na Wall Street. Americký dolar oslabil proti hlavním měnám. Trump si kromě obchodní nerovnováhy s Čínou stěžoval také na rostoucí úrokové sazby a na sílu amerického dolaru.

Zástupce amerického FEDu ovšem uvedl, že obchodní válka může americké ekonomice ublížit. V roce 2017 se do USA dovezlo čínské zboží za asi 505 mld. dolarů, deficit s Čínou ve zboží tedy činil téměř 376 mld. dolarů. Za prvních pět měsíců tohoto roku Čína dovezla z USA zboží v hodnotě 205 mld. dolarů, deficit se dostal na 152 mld. dolarů.

Trumpův agresivní protekcionistický postoj vůči obchodu vede k tomu, že ostatní země zavádějí odvetná opatření. Jak USA zavedly cla na zboží ve výši 34 mld. dolarů z Číny, Čína provedla odvetu na stejnou hodnotu amerického zboží, uvádí Reuters.

Trump na otázku, zda vzhledem k těmto opatření, nepůjdu dolů akciové trhy, odpověděl CNBC, že „když se to stane, tak se to stane. Já to nedělám pro politiku.“

Jenže většina republikánů a těch, kteří k nim tíhnou (více než 70 %) se domnívá, že zvýšená cla zemi prospějí, ukázal Pew Research Center.

Ekonomové ovšem varují, že zavedení dovozních cel naruší produktivní zpracovatelské řetězce, zvýší ceny vstupů i ceny pro spotřebitele, což zpomalí růst.

Trump také zopakoval kritiku FEDu vzhledem k plánovanému navýšení úrokových sazeb. Podle něj tato politika sníží americkou obchodní výhodu a ještě navýší ztráty ze špatných obchodních dohod.

Zástupce FEDu ovšem uvedl, že FED nebude na Trumpovy komentáře k monetární politice reagovat a naopak vyjádřil obavy z rostoucích cel. Bullard z pobočky FEDu v St. Louis řekl, že eskalující obchodní válka, když to půjde zle, může být rizikem pro americkou ekonomiku. Uvedl, že chápe politický cíl, ale může to nakonec dopadnou tak, že po celém světě bude hromada cel a objeví se globálně nové typy protekcionismu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.