Premiér Libye: S námi žádné dohody nebudou

Plány Evropské unie na řešení migrace z Afriky narazily. Libye, Alžírsko, Tunisko a Egypt odmítají azylová centra na svém území.

Evropské plány mají problém. Maroko, Alžírsko, Tunisko, Egypt i Libye odmítají azylová centra.

Uprchlíci, kteří přišli do Evropy přes Libyi, většinou o tom, co se jim tam stalo, nechtějí ani mluvit. Jedno slovo to vystihuje: děs. Tranzitní zóna je pro mnoho z nich pastí, všude se pohybují pašeráci lidí, milice, bezpečnostní síly a jiné ozbrojené skupiny.

Asi milion uprchlíků a migrantů, kteří se chtěli dostat do Evropy, jsou nyní v Libyi. Desetitisíce z nich v internačních táborech. Neziskové organizace uvádějí, že tam dochází k mučení, vraždám, znásilnění a zotročování lidí. Nemluvě o tom, že tábory jsou přelidněné a nejsou tam žádné hygienické standardy.

Pašeráci nesmějí mít navrch, říká Brusel, a proto chce zařídit v severní Africe uprchlické tábory. Tam by měli být registrováni ti, kteří budou v EU usilovat o azyl.

Jenže jsou to právě tyto země severní Afriky, kterým se do azylové práce pro EU, nechce. Jak Maroko, tak i další země – Alžír, Tunisko, Egypt nebo Libye toto odmítají. Premiér Libye al -Sarraj uvedl, že je zcela proti tomu, aby Evropa oficiálně v Libyi umisťovala nelegální migranty, které tam sama mít nechce. Potvrdil to i vicepremiér, který se sešel s italským ministrem vnitra Salvinim.

Sarraj také upozornil, že v této otázce se nedá země ovlivnit penězi. Prý by měla EU hovořit s těmi zeměmi, z nichž lidé utíkají a v nich vytvářet tlak. Přeje si posílení pobřežní stráže a pro země, z nichž uprchlíci odcházejí, globální plán, jak uprchlickou krizi řešit.

Itálie měla dříve dohodu také s Kaddáfím, od roku 2016 uzavřelo více zemí EU dohodu s libyjskými úřady. Ale experti varují před dohodou s Libyí ohledně migrantů a uprchlíků. Oficiálně uznaná vláda al Sarraje kontroluje jen malou část země. Existují dvě rivalitní vlády, lokální milice, islamisté, pašeráci, obchodníci s lidmi, bojuje se o ropu. V prosinci by se v Libyi mělo jít volit, ale naděje na jednu vládu nejsou velké.

Záchrana ve Středozemním moři je téma, o kterém se vede veliká debata. V minulém roce se utopilo více než 1500 lidí, když se chtěli dostat do Evropy. Vláda v Římě chce zakázat neziskovým organizacím, aby zachráněné přivezly do přístavů. Přístavy mají být uzavřeny i pro lodě oficiálních mezinárodních misí proti pašerákům.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.