Salvini: Ruská anexe Krymu je legitimní. Pro Afriku potřebujeme Marshallův plán

Na rozdíl od Turecka dostává Afrika příliš málo peněz z Evropské unie a to je třeba zcela změnit, řekl mimo jiné Matteo Salvini v rozhovoru pro Washington Post.

Italský list La Stampa přináší hlavní body rozhovoru s italským ministrem Matteem Salvinim.

Imigrace je zásadní bod politické vize Salviniho. Washington Post, z něhož La Stampa přináší výtah, uznává, že se jedná fakticky o Salviniho vládu, protože Salvini zastiňuje premiéra Giuseppe Conteho. Jsme v souladu, ujišťuje Salvini, jen používáme jiné tóny. A také tvrdí, že vláda není ohrožena, protože dokud bude Hnutí pěti hvězd respektovat pravidla vládnutí, pak není žádné riziko. Salvini také uvedl, že konečným cílem není rozdělovat migranty mezi různé evropské země, ale zabránit tomu, aby se dostali do Evropy.

Je potřeba pro Afriku připravit něco jako Marshallův plán, který zlepší životní podmínky v zemích původu migrantů, dodává italský ministr vnitra. Je pravda, že se v Africe investuje, ale ne dost. Celých 6 mld. euro, vysvětluje Salvini, jde do Turecka, aby zadrželo migrační proudy, ale jen 500 milionů eur jde do afrických zemí. Je potřeba zde navýšit finanční prostředky, míní Salvini.

Salvini se domnívá, že právě z tohoto důvodu budou příští evropské volby klíčové. Salvini chce spojit dohromady populistické strany, aby v Evropském parlamentu měly většinu. Být populistou, říká italský ministr vnitra, je pro mě kompliment, protože my přinášíme jinou vizi Evropy. Každá země musí mít svobodu v rozhodování o své ekonomice. Salvini se také domnívá, že euro je nepovedený experiment, je třeba ho zlepšit, ale ohledně odchodu z eurozóny prý změnil názor.

Salvini se také vyjádřil k odchodu z EU samotné. Řekl k tomu, že chce změnit EU zevnitř, ne proto, aby z ní odcházel. Chceme změnit její ekonomiku, politiku, fiskální politiku a zemědělskou politiku. Já bych třeba hned změnil směrnici ohledně bank, konstatoval Salvini.

Migrace je téma, kterému se šéf Ligy věnuje permanentně, zabrousí na něj u každé otázky, tvrdí La Stampa. V případě otázky práce: tady tvrdím, že není možné dovážet migranty u prací, které my neděláme, je potřeba zvýšit minimální mzdu. Či v případě boje s mafií – zabavit zdroje z obchodu s drogami, i se zbraněmi, ale také s ilegální migrací.

Oceňuje Trumpa, protože u migrační politiky dělá přesně to, co slíbil svým voličům. Podobně jako v případě Jeruzaléma, tvrdí Salvini, který s tímto zcela souhlasí. Ale jsou tu i jiné body, které se týkají vztahů s Ruskem. K sankcím Salvini říká, že je potřeba je zrušit, protože nefungují a poškozují naše exporty. Nicméně také říká, že anexe Krymu Ruskem proběhla po referendu. Je to historicky vzato ruská zóna, je tam ruská kultura a ruské tradice, takže to legitimně patří Rusku, uvedl Salvini. Existuje prý názor, že referendum bylo zfalšováno, ale tento názor Salvini nesdílí.

A jako „fake news“ Salvini odmítá hypotézy o tom, že jeho Liga je financována částečně i z Ruska. Říká, že odtamtud nedostali ani euro, ani rubl, ani dolar. Nicméně mají politickou dohodu s Jednotným Ruskem, tato dohoda podporuje spolupráci mezi mládežnickými sekcemi těchto stran. S ruským ministrem vnitra hovořili o společných databázích, ale rovněž o boji proti terorismu, proti zahraničním bojovníkům, kteří odcházejí ze Sýrie a z Blízkého východu. Salvini na závěr uvádí, že tajné služby tvrdí, že tisícovka zahraničních bojovníků se už vrátila do Evropy, někteří jsou v Itálii. Každý den podepisuju příkazy pro vyhoštění těch, kteří jsou spojeni s islámským terorismem, řekl nakonec v rozhovoru.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.