Corbynovi labouristé se chystají na vládnutí

Na pondělí bylo svoláno jednání stínového kabinetu, kde se měla projednávat královnina řeč a také otázky rozpočtu i dlouhodobé úvahy.

Britské deníky GuardianMirror Online na konci minulého týdne přinesly zprávu, že Corbynovi labouristé se intenzivně připravují na volební vítězství ve stále pravděpodobnějších předčasných volbách, v nichž chtějí zabodovat s “populistickým levicovým programem”. Nejnovější volební průzkumy dávají labouristům náskok pěti procentních bodů před konzervativci. Přestože řádné volby se mají konat až v roce 2020, vnitrostranické rozbroje u konzervativců kvůli Brexitu znamenají, že vláda může padnout každým dnem.

Na pondělí 23. července byla plánována schůzka stínového kabinetu, na němž čelní představitelé labouristů projednají návrh královniny řeči i rozpočet akcentující životní úroveň a práva pracujících. Podle deníku Guardian se stínový ministr financí John McDonnell a další vysoce postavení labouristé scházejí s labouristickým expremiérem Gordonem Brownem, aby se s využitím jeho zkušeností i přehmatů připravili na převzetí štafety v případě prohry Theresy Mayové.

Na pondělní setkání měli stínoví ministři dorazit se šesti prioritními idejemi a návrhy nových zákonů (má jich být až 35) v rámci plánu „připravit stranu na vládnutí”. Nejmenovaný zdroj z vedení Labour Party uvedl: „Musíme myslet v dlouhodobém horizontu. Avšak víme také, že bychom byli novou vládou, která by se ocitla pod palbou jako žádná jiná”.

Stínovým ministrům bylo sděleno, že připravované plány musí být populární a radikální. Mezi zvažovanými návrhy je znárodnění klíčových průmyslových odvětví, zrušení smluv s negarantovanou pracovní dobou (tzv. zero-hour contracts), rozsáhlý program výstavby bytů, zavedení regulovaného nájemného a odstranění zastropování mezd ve veřejném sektoru.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.