Přijde ještě měnová válka?

Trump nezahálí. Evropské unii a Číně vytkl „nelegální manipulaci s měnou“, díky níž získávají prý tyto země výhody. Začne další spor?

Americký prezident neúnavně kritizuje Čínu i EU. A teď jim zase do tváře vmetl měnovou manipulaci. Bude to zárodek dalšího sporu?, ptá se Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Trump nezahálí. EU a Číně vytkl „nelegální manipulaci s měnou“, díky níž získávají prý tyto země výhody. Na Wall Street roste strach z nového konfliktu.

Trump tweetoval, že Čína a EU manipulují svými měnami a úroky směrem dolů. Proto to mají USA kvůli těmto „nerovným podmínkám“ tak těžké. Levná měna je výhodná pro exportéry, protože tak klesají ceny zboží a služeb.

Vůči slabému jüanu už vyslal varování i ministr financí Steven Mnuchin. USA budou situaci prý bedlivě sledovat, zda se objeví náznaky manipulace s měnou. USA k tomuto tématu vydávají pravidelné zprávy, další se objeví 15. října.

Analytici na Wall Street pohlížejí na tento vývoj se znepokojením. Pokud by se otevřela „nová fronta“ boje mezi velmocemi, mohla by to mít velké dopady. Jeden z měnových stratégů Jens Nordvig pro Bloomberg uvedl, že největší riziko je rozpojení obchodních a měnových vazeb, což by bylo fatální.

Určitým příkladem, co by se mohlo stát, bylo šokové znehodnocení jüanu v roce 2015. Následně se do pohybu dostane cena ropy, rizikové dluhopisy a některé země to může postihnout velice silně, například ruský rubl, nebo malajský ringgit.

EU se v kritice nekalých měnových praktik objevila nově, píše FAZ. Výtky vůči Číně v této oblasti byly naopak už součástí i volební kampaně. Trump také obviňuje americkou centrální banku z toho, že USA ztrácejí své konkurenční výhody. A to kvůli zvyšování úrokových sazeb. Je poměrně netypické, aby se prezident vyjadřoval k úrokové politice centrální banky. I v USA je FED nezávislý.

Americká centrální banka vzhledem k silnému růstu americké ekonomiky již dvakrát zvedla hlavní úrokovou sazbu. Tyto kroky byly ale zatím velice umírněné. Vyšší úrokové sazby mohou vést k posílení měny, protože přitahují zahraniční kapitál. Evropská centrální banka ale zatím úrokové sazby nezvyšuje.

Nejenže Trump hrozí Číně tím, že „půjde až na 500 mld. dolarů“, tedy tím, že uvalí cla na veškerý objem čínského dovozu. I konflikt mezi USA a EU může dál eskalovat, kromě oceli a hliníku se totiž Trump intenzivně zajímá o automobily. Evropská komisařka pro obchod Cecilia Malströmová varovala Trumpa, že zavést cla na auta by byla „katastrofa“.

Zároveň také potvrdila, že Komise spolu s členskými státy sestavuje seznam možných odvetných cel. Předseda Evropské Komise Juncker se ve středu 25. července setká s Trumpem v Bílém domě a bude se snažit obchodní konflikt zmírnit.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.