Souhrn dnešních zpráv !A: Válka na Twitteru, USA nedůvěřují Rusku a Ortega odmítl předčasné volby

Souhrn zpráv !A: 3 zprávy ze světa, které se často jinde nedočtete a které pro vás připravujeme od pondělka do pátku. Zde je denní souhrn!

Vypukla twitterová válka mezi USA a Íránem

Reuters. Írán v pondělí odmítl rozčílené varování amerického prezidenta Donalda Trumpa, který varoval, že Teherán riskuje tvrdé dopady, pokud budou dále vyhrožovat USA. Trump napsal doslova, že „jen málokdo takovými (dopady, pozn.red.) trpěl dříve v dějinách“.

Na tato slova reagoval íránský ministr zahraničí Džavád Zaríf na Twitteru, kde se nechal slyšet, že Trumpova slova na Írán dojem neudělala. „Jsme tu milénia a viděli jsme pád impérii, včetně toho našeho, které trvalo déle než život některých zemí.“, napsal Zaríd v narážce na USA. Velkými písmeny potom napsal: „BUĎTE OPATRNÍ!“, čímž parafrázoval Trumpův tweet.

Írán se ocitá pod stále silnějším tlakem USA a pod potenciálními sankcemi ze strany Spojených států, protože Trump v květnu odstoupil od jaderné dohody s Íránem, kterou USA garantovaly spolu s dalšími velmocemi.  Írán představuje nepřítele USA od roku 1979, kdy zde došlo k islámské revoluci. Od této doby jsou vztahy mezi oběma zeměmi značně napjaté.

I když je nyní na stole velmi ostrá rétorika, žádná ze stran ale nemá podle Reuters důvody k tomu začít konflikt. Trumpova slova byla reakcí na vyjádření íránského prezidenta Hasana Ruháního. Ten varoval, že nepřátelská politika Washingtonu může vést k „matce všech válek“. Trumpova ostrá reakce se přičítá také tomu, že se doma ocitá pod velkým tlakem ohledně svého kurzu vůči Rusku.

USA nikdy nebudou důvěřovat Rusku a to nikdy nebude náš přítel, Haleyová v OSN

Interfax. Velvyslankyně USA v OSN Nikki Haleyová sdělila, že USA nikdy nebudou důvěřovat Rusku a ruskému vedení a že s k nim staví s nedůvěrou. Informovala o tom ruská agentura Interfax.

„Nedůvěřujeme Rusku, nedůvěřujeme Putinovi, a nikdy nebudeme.“, řekla americká velvyslankyně. „Oni se nikdy nestanou našimi přáteli, to je fakt.“, sdělila dále na adresu Ruské federace.

Nicméně Haleyová také přiznala, že setkání Donalda Trumpa s lídry Severní Koreje i Ruska byly nutnými. „Je to, co se muselo stát.“ Jak dodala: „Nemůžete nikoho zcela pochopit, když se s ním nesetkáte.“

Ortega: Předčasné volby by situaci v Nikaragui zhoršily

Reuters. Nikaragujský prezident Daniel Ortega v pondělí řekl, že předčasné volby by zemi přivedly do nestability. Během protestů v posledních týdnech, proti nimž zasáhla vláda, zemřelo asi 300 lidí.

Hlavní obchodní lobby a další skupiny prezidenta vyzvaly, aby svolal předčasné volby. Ty pravidelné se mají konat v roce 2021. Ortega v rozhovoru pro televizi Fox News odmítl, že by on a jeho žena Rosario Murillo, toho čas viceprezidentka země, chtěli založit politickou dynastii. Volby v roce 2021 jsou podle něj na pořadu dne. Ortega řekl, že předčasné volby by situaci v zemi zhoršily, a to z hlediska stability a bezpečnosti.

V dubnu 2018 v Nikaragui došlo k protestům proti chystané reformě sociálního zabezpečení. Ortega reformu odvolal, ale protesty potlačil silou. To potom vyvolalo další vlnu protivládních protestů.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.