Evropská komisařka před návštěvou Junckera v USA: zase jde o auta

Mnohostranná dohoda, která by zahrnovala řadu velkých producentů aut, je jedna z možností, jak vyřešit problém cel pro automobily.

Evropská komisařka pro obchod Cecilie Malmströmová vyjádřila velmi vlažný postoj k možné plurilaterální dohodě ke snížení cel na auta. Nechává si ale otevřená dvířka.

Malmströmová zdůraznila, že plurilaterální (tj. mnohostranná) dohoda je jedna z mnoha možností. Musela by zahrnovat řadu velkých producentů aut. A není jasné, jestli by oni o to měli zájem. Asi to stojí za prozkoumání, ale řešení to není, řekla eurokomisařka.

K vyjednávání je potřeba mandát, uvedla eurokomisařka. Nemáme mandát, nevíme, co bychom potenciálně vyjednali. Předseda Komise letí do USA s otevřenou myslí, uvidíme, na čem bude shoda.

Návrh Trumpovy administrativy zavést cla na auta vyvolal znepokojení u spojenců a právě proto evropští představitelé ukázali ochotu vyjednat tzv. Plurilaterální dohodu.

Malmströmová a Juncker cestují do Washingtonu, aby probrali obchodní témata, včetně cel na ocel a hliník, která byla již uvalena, a také možná cla na auta. Juncker se má setkat s Trumpem, eurokomisařka se zákonodárci a skupinami z byznysu.

Malmströmová zdůrazňuje, že američtí producenti aut cla nechtějí. Ani odbory, ani obchodníci s auty, ani americká obchodní komora, ani republikánská strana. Důvod je jasný, říká eurokomisařka, americký automobilový průmysl je úzce včleněn do globálních produkčních řetězců, a nejen v Severní Americe.

Roztrhnout od sebe produkční řetězce znamená méně vyrábět, méně investovat a nakonec i méně pracovních míst v USA. Možná jsou řešení v procesu hledání nějakého problému, řekla eurokomisařka. A v nejhorším případě jsou nelegálním krokem, jak získat v obchodních vyjednáváních navrch, zakončila.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.