Nové satelitní snímky mají ukazovat, že Severní Korea likviduje zařízení pro testy

Podle washingtonského think tanku jde o první jasný krok na cestě k jadernému odzbrojení Severní Koreje.

Satelitní snímky z 20. července ukazují, že Severní Korea likviduje klíčová zařízení v místech, kde vyráběla motory pro balistické rakety. Jedná se o první krok ve splňování slibů, které Pchjongjang dal Bílému domu, sdělil v pondělí washingtonský think tank.

Snímky ukazují pokračující práce na stanici pro vypouštění satelitů v Sohae. Místo sloužilo k rozvoji severokorejského vesmírného a raketového programu. Podle zprávy think tanku 38 North byla právě tato zařízení důležitou součástí mezikontinentálního balistického raketového programu.  Jde tedy o významný pokrok tvrdí think tank.

Dění následuje historický summit 12. června mezi USA a Severní Korejí, na kterém byla dohodnuta postupná denuklearizace Severní Koreje.  Představitel Trumpovy administrativy už potvrdil, že snímky jsou ze Sohae. Také jihokorejská strana informovala o tom, že dochází k likvidaci zařízení v Severní Koreje, ale bez dalších detailů.

Jihokorejský odborník Nam Gwan-pjo se zdá, že denuklearizace postupně probíhá. Zpráva amerického think tanku se objevila v kontextu rostoucích obav z toho, že Severní Korea nedostojí svým slibům o jaderném odzbrojení.  Představitelé USA ale opakovaně hovořili o tom, že Severní Korea chce svůj jaderný program skončit. Ovšem bez dalších detailů.

V úterý také oznámilo jihokorejské ministerstvo obrany, že plánuje testovací omezení některých stráží a vybavení na silně opevněné demilitarizované zóně, která odděluje Sever a Jih poloostrova. Vrcholní představitelé Severní a Jižní Koreje se na dubnovém summitu shodli, že se budou snažit o zmírnění napětí.

Vysocí představitelé USA také vyzvali Severní Koreu, aby kroky k odzbrojení posílila a že do té doby zůstanou v platnosti sankce, které byly na Severní Koreu uvaleny.

Donald Trump řekl minulý týden, že ohledně jaderného odzbrojení Severní Koreje není spěchu a neexistuje časový limit. Šéf NSA Coats řekl, že technicky by Severní Korea mohla zvládnout denuklearizaci za jeden rok, ale reálně se tomu tak nestane.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.