Překvapivé setkání Merkelové a Lavrova v Berlíně

Německá kancléřka Merkelová jednala v Berlíně s ruským šéfdiplomatem Lavrovem. Témata: konflikty v Sýrii a na východní Ukrajině.

Mělo se hovořit o ukrajinském mírovém procesu a o podmínkách návratu syrských uprchlíků, informovala zpravodajská platforma ARD Tagesschau v úterý.

Německá kancléřka Angela Merkelová se v Berlíně sešla s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem, aby popohnala mírový proces syrského konfliktu. Setkání se zúčastnil za německou stranu také ministr zahraničí Heiko Maas.

Tématem byl i konflikt na východě Ukrajiny. Už nějakou dobu se přitom hovoří o možném nasazení tzv. modrých přileb OSN na Donbasu. Ale představy Kyjeva a Moskvy se v tomto ohledu značně liší.

Ještě před Německem byl ovšem Lavrov na návštěvě v Izraeli. I tam šlo o syrský konflikt, ale také o Írán. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu uvedl, že o setkání požádal ruský prezident Vladimir Putin.

Izrael odmítá íránskou vojenskou přítomnost ve své blízkosti. Ruská strana údajně nabídla, že bude držet íránské síly v Sýrii v odstupu sto kilometrů od hranice Golanských výšin. To prý ale Izraeli nestačí.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.