Puigdemont chce opustit Německo

Bývalý předseda katalánské regionální vlády se chce vrátit zpátky do belgického Bruselu a pokračovat v boji za nezávislost Katalánska.

Carles Puigdemont oznámil, že odjede z Německa do Bruselu. Španělsko na něj stáhlo mezinárodní zatykač.

Vrátí se zpět do Belgie. Stažení mezinárodního zatykače znamená, že se Katalánec může pohybovat volně po Evropě, s výjimkou Španělska.

Puigdemont byl jedním z iniciátorů katalánského referenda za nezávislost v říjnu minulého roku. Tehdejší premiér Rajoy ho následně sesadil, Puigdemont unikl zatčení jen tím, že uprchl do Belgie. Ve Španělsku byl obviněn ze vzpoury a zpronevěry veřejných peněz.

Ze svého exilu v Bruselu ovšem Puigdemont cestoval a přednášel po Evropě. Byl zadržen 25. března na německo-dánské hranici na základě evropského zatykače. Mohl ovšem opustit následně vězení a pak žil nějakou dobu v Berlíně.

Na začátku července oznámil vrchní soud Šlesvicka, že vydání je možné jen na základě podezření na zpronevěru veřejných prostředků, nikoliv kvůli vzpouře. Španělská justice následně uvedla, že mezinárodní zatykač stahuje.

Mezitím Puigdemont založil nové Hnutí (Crida Nacional per la República), s nímž chce nadále z Bruselu bojovat za nezávislost Katalánska.

Ve Španělsku se mezitím konflikt s Katalánskem poněkud uklidnil. Nová socialistický předseda vlády Pedro Sánchez, který nahradil konzervativce Rajoye, se ujal vyjednávání s novým separatistickým šéfem Katalánska, Torrou. Torra ovšem považuje Puigdemonta nadále za „legitimního“ místního předsedu vlády a trvá na právu sebeurčení pro Katalánsko.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.