Trump jde pod domácím tlakem na příměří s Evropou

Navzdory očekávání se EU a USA o obchodních otázkách prozatím dohodly. A zdá se, že to není dobrá zpráva pro Peking.

Evropská unie ukazuje ochotu nakupovat více americké energie a zemědělských produktů vzhledem k hrozbě cel na auta. Připomíná to taktiku deeskalace, která u Číny selhala, uvádí deník Asia Times.

Trhy očekávaly spíše eskalaci sporu s USA a pokračování obchodní války, ale místo toho bylo překvapivě ohlášeno, že došlo k průlomu, píše článek dále.

Evropští partneři vyslali delegaci, která zahrnovala vedle eurokomisařky pro obchod také předsedu Evropské komise Jean-Clauda Junckera ve snaze zabránit eskalaci u cel na automobily. Místo toho ale společné prohlášení zahrnuje práce na „nulových clech, nulových netarifních bariérách, nulových dotacích na průmyslové zboží (bez aut)“.

Eurokomisařka Cecilia Malmströmová si uvědomovala, že americký prezident se ocitl pod tlakem obchodních skupin, i vlastní strany, takže vyhrožoval zavedením cel na zboží ve výši 20 mld. dolarů, převážně zemědělského charakteru, pokud USA nepřestanou vyhrožovat zavedením cel na auta.

Společné prohlášení uvedlo přímo nižší cla na dovozy americké sóji a zvýšení strategické kooperace v oblasti zkapalněného zemního plynu. Je to podobné Číně, která chtěla také odvrátit celní spor tím, že by kupovala více zemědělského zboží a energie z USA.

Juncker uvedl, že když se bude vyjednávat, tak žádná cla na auta nebudou uvalena, očividně se prý jedná o tlak na Trumpovu politickou základnu. Pro hledání kompromisu pomohl také slib kupovat americké zboží. Malmströmová uvedla, že se jedná o průlom.

Zdá se, že společné prohlášení ukazuje na ochotu EU společně tlačit na Čínu, aby změnila svou průmyslovou politiku.

Doslova se v prohlášení dočteme: dosáhli jsme shody ve spojení sil k ochraně amerických a evropských firem od neférových globálních obchodních praktik. Budeme tedy úzce spolupracovat s ostatními partnery, kteří smýšlejí podobně, abychom reformovali WTO a vypořádali se s nespravedlivými obchodními praktikami, včetně krádeže duševního vlastnictví, vynuceného technologického transferu, průmyslových dotací, zkřivení trhů státem vlastněnými podniky a nadkapacitou.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.