V Moldavsku protlačili kontroverzní daňový zákon

Interfax. Moldavský parlament přijal ve čtvrtek kontroverzní daňový zákon, a to bez parlamentní diskuze, najednou ve dvou čteních. Pro zákon hlasovalo 56 poslanců vládní strany (Demokratická strana) z celkem 101 poslanců parlamentu. Ostatní frakce se zasedání odmítly zúčastnit a na protest proti způsobu projednávání jejich poslanci v sále chyběli.

Předseda parlamentu Andrian Kandu, který zastupuje vládní Demokratickou stranu, sdělil, že „malá daňová reforma“, kterou jeho strana navrhla sníží DPH pro hotely, restaurace a kafé z 20 na 10 %.  Podnikatelé, kteří mají příjmy menší 60 tisíc euro ročně, budou platit jen operativní daň v hodnotě 4 %. Další si mohou vybrat mezi prací v obyčejném režimu nebo ve speciálním, který znamená daň v hodnotě 12 %, povinnou registraci plátce DPD se snížením jejího rozměru až do 10 %.

Zákon také snižuje daně pro fyzické osoby – a to z 18 na 12 %, což znamená rovnou daň. Vedle toho se dotkne příjmů taxikářů nebo repatriace valut.  Zákon také umožňuje, aby fyzické osoby přiznaly beztrestně svoje nedeklarované majetky, přičemž bude stačit doklad o pořízení majetku a dodatečná daň z hodnoty ve výši 4 %. Vláda tak chce bojovat proti šedé ekonomice. Podle Kandu jde o úpravu ve prospěch chudých občanů.

Opozice je jiného názoru. Reformu označuje za předvolební populistický krok vládní strany. A také mluví o tom, že zákon fakticky zlegalizuje prostředky, které byly v roce 2014 ukradeny z bankovního systému Moldavska.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.