Trumpa začíná zajímat uran

Vyšetřování dovozů uranu má  určit, zda jsou Spojené státy příliš závislé na dovozech uranu a zda to ohrožuje národní bezpečnost. Pokud ano, odpovědí mohou být cla nebo kvóty.

Ministerstvo obchodu USA zahájilo vyšetřování týkající se uranu, napsal list Wall Street Journal (vydání 19/07/2018). Zajímá ho, zda dovozy uranu ohrožují národní bezpečnost. Takovýto krok by mohl vést k zavedení cel nebo jiné formy ochrany vůči zahraničním producentům.

Uran se používá u reaktorů, které mají v elektrické síti značnou roli, uvádí WSJ. Ale také se užívá v jaderných zbraních a námořních ponorkách či vojenských plavidlech.

Pokud vyšetřování zjistí, že USA jsou v tomto zásadním materiálu příliš závislé na zahraničí, pak bude moci americká vláda uvalit cla, nebo zavést kvóty. Americká armáda a jaderná infrastruktura získávají jen 5 % uranu z domácích zdrojů, v roce 1987 to bylo 49 %. Ministr obchodu Wilbur Ross už slíbil ohledně tohoto tématu „důkladné, spravedlivé a férové šetření.“

Minulý rok USA dovezly uranovou rudu ve výši 2,2 mld. dolarů. Na prvním místě pro jaderné elektrárny byla Kanada, pak Austrálie, Rusko, Kazachstán a Uzbekistán, uvádějí statistiky EIA.

Vyšetřování ministerstvem obchodu bylo zahájeno na základě žádosti dvou velkých amerických firem, které těží uran.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.