V obchodním boji to odnesou ti malí. Například Česko

K zemím nejvíce ohroženým globálních obchodním konfliktem patří také Česká republika, která je silně včleněna do globálních výrobních řetězců.

Článek Wall Street Journal (vydání 23/07/2018) uvádí země, které jsou ohroženy globálním obchodním konfliktem. Mezi nejrizikovější patří i Česká republika.

Když přijde na globální obchodní konflikt, pak největší ztráty nemusejí nést ti největší. Mohou to být malé země jako je Maďarsko, ČR, Tchaj-wan, Singapur a Jižní Korea. Tyto země jsou silně integrované do globálních produktových řetězců, dováží surovin a komponenty, zpracovávají je ve svých továrnách a pak je zase prodávají do zahraničí. Jsou tak silně propojeny silnými ekonomickými vazbami, že mohou dostat velký úder kvůli vysokým nákladům dovozu a slabší poptávce po exportech. A to se přesně může stát, když dojde na eskalaci protekcionistických politik.

I velké ekonomiky by zažily turbulence, jenže spousta surovin a dalšího mají samy a také mají silnou domácí spotřebu, což znamená určitou ochranu, když globální obchod klesá. Zranitelnost znamená být malá, otevřené ekonomika závislá na obchodě.

Analýza, kterou uvádí WSJ, odhaduje zranitelnost malých zemí vůči obchodním konfliktům vzhledem k tomu, jak moc jsou zapojeny do průmyslových výrobních řetězců. Nejméně zranitelné jsou země, které jsou zaměřené na primární komodity a nezískávají přidanou hodnotu přes zpracovatelský průmysl či služby. Do těchto zemí patří Saúdská Arábie, Argentina, Nový Zéland, Tchaj-wan, Maďarsko a Česká republika, dále Jižní Korea a Singapur. Údaje WTO ukazují, že až 60-70 % exportu těchto zemí se používá v globálních produkčních řetězcích – různá stádia produkce se lokalizují v různých částech světa, což znamená, že citlivost vůči narušení obchodu je veliká.

Tyto země byly tvrdě zasaženy Velkou recesí, třeba Maďarsko kleslo o 6,6 % v roce 2009, ČR o 4,8 %. Tchaj-wan zažil nejhorší recesi za desítky let. Další ohroženou zemí je také Irsko. Irsko je hodně závislé na obchodu a investicích z USA.

Některé země už ztratily v očích investorů. Ať je to Jižní Korea, Singapur, nebo Maďarsko.

Viktor Orbán je zastáncem Trumpa, uvádí WSJ, ale právě jeho země by mohla být jednou z prvních obětí eskalace obchodního napětí. Maďarsko dováží součástky z Německa, Ruska a USA a vyrábí počítačové zařízení a auta, která se zpětně prodávají v Německu, či Itálii. Automobilový průmysl je 29 % maďarského ročního zpracovatelského výstupu.

MMF už uvádí, že růst v rozvíjejících se evropských ekonomikách zpomalí na 3,6 % v roce 2019.

Jeden ze stratégů fondů říká, že investoři by měli zvažovat nejen to, jak je země vystavená riziku, ale i to, jak je politicky a finančně stabilní, jaký má dluhový rating a jakou úroveň devizových rezerv.


Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.