Ukrajina chce mít nezávislou pravoslavnou církev

Ukrajina oslavila 1030. výročí pokřtění Rusi a její prezident apeloval na uznání samostatnosti ukrajinského pravoslaví. Podle Porošenka byla v roce 988 křtěna Ukrajina a ne Rus.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko sdělil, že miliony Ukrajinců očekávají blízké uznání Ukrajinské pravoslavné církve za autokefální církev (tj. plně národně samostatnou a autonomní církev pravoslaví). K tomu, aby byla autokefalie dosažena musí být církev uznána Konstantinopolským ekumenickým patriarchátem.

Ukrajinský prezident se k otázce samostatnosti ukrajinské církve vyjádřil u příležitosti oslav 1030. výročí pokřtění Rusi. Zdůraznil, že takové rozhodnutí by „dovršilo potvrzení nezávislosti a samostatnosti našeho státu, posílilo náboženskou svobodu, mezikonfesionální smír. Posílí práva a svobody občanů.“

Porošenko také připomenul význam pravoslaví jako „základu“ Ukrajiny a nazval autokefalii „otázkou nezávislosti“, ale také národní bezpečnosti a geopolitiky.

V sobotu 28. července se Porošenko sešel s delegací Konstantinopolského patriarchátu. Ukrajinský prezident obdržel dopis od konstantinopolského patriarchy Bartoloměje. Ovšem z Ukrajinské pravoslavné církve zaznělo, že samostatnosti se církev nedočká tak brzy, jak to slibují politici.

V dopise se hovoří o tom, že konstantinopolský patriarchát doufá v jednotu všech pravoslavných na Ukrajině a že na sebe bere iniciativu obnovení jednoty pravoslavných věřících Ukrajiny s konečným cílem darování autokefalie ukrajinské církvy.  Ruští experti se k tomu staví poněkud skepticky, protože dopis je poměrně obecný a vágní.

Ukrajina slavila 1030. výročí křtu na Kyjevské Rusi dvojím způsobem, který odrážel stav současného rozkolu v zemi. 27. července oslavila výročí Ukrajinská pravoslavná církev Moskevského patriarchátu (MP) a v sobotu 28. července zase Ukrajinská pravoslavná církev Kyjevského patriarchátu (tedy ta, která chce být uznána za autokefální). Podle posledních informací kyjevské policie obě oslavy navštívilo asi 100 tisíc lidí.

V pátek ale podle Ukrajinské pravoslavné církve MP mělo být na oslavách až 250 tisíc věřících, zatímco policie Kyjeva v pátek napočítala 10 x méně, jen asi 20 tisíc lidí.

Prezident Porošenko řekl na začátku července, že v roce 988 byla křtěna ne Rus, ale Ukrajina a od té doby má Ukrajina také vlastní církev. Řekl také, že Ukrajina je mateřskou církví ruské pravoslavné církve. A podle Porošenka je to Rusko, kdo Ukrajině bere právo na nezávislou církev.

Tato slova ukrajinského prezidenta vyvolala bouřlivé reakce na Ukrajině i v Rusku.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.