Írán se chystá na zavedení státní kryptoměny, aby se vyhnul americkým sankcím

Teherán plánuje v reakci na blížící se americké embargo zavést domácí digitální měnu s možností transferu peněz kdekoliv na světě.

Blíží se americké obchodní embargo, uvádí list Asia Times, proto Írán plánuje domácí digitální měnu, která možní transfer peněz odkudkoliv na světě.

USA odešly z íránské jaderné dohody, ale chystají se také sankcionovat každého, kdo bude chtít s Íránem nadále obchodovat. Což může být pro zemi fatální, zejména v oblastech ropy, bankovnictví a proslulém sektoru koberců.

Z Íránu proto zaznívají informace o přípravě domácí digitální měny, která umožní transfer peněz z jakéhokoliv místa na světě. V době sankcí by to byla velká pomoc.

Venezuela také zavedla digitální měnu zvanou Petro jako pokus o oživení ekonomiky a zpomalení inflace, která by se brzy mohla dostat až na milion procent.

Ale Írán svůj přístup ke kryptoměnám velice změnil, protože ještě v dubnu byl bitcoin a další kryptoměny v zemi zakázány. Centrální banka Íránu to zdůvodnila praním špinavých peněz a terorismem.

Sousední Pákistán sice zakázal kryptoměny, ale i tak hodnota pákistánské kryptoměny PakCoin narostla o 60 %. Mnoho lidí v Pákistánu se obává krize, a proto se začínají uchylovat k bitcoinu a dalším kryptoměnám.

Íránská vláda chce ovšem vytvořit kryptoměnu pod svou kontrolou a s pomocí centrální banky, nejprve se bude používat pro clearing u bankovních transakcí, později bude dostupná i veřejnosti.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.