Německo nechce, aby se Čína dostala k energetické firmě

Vláda zablokuje nákup strojírenské firmy a odvrátí čínské snahy o nákup energetického giganta 50Hertz Transmission.

Německá vláda bude blokovat převzetí strojírenské firmy, píše článek agentury Bloomberg.

Německo odvrátí hned dva čínské nákupy – jednak energetického giganta a jednak strojírenské firmy.

Státní investiční banka KfW získá 20 % v 50Hertz Transmission, čímž odvrátí snahu čínské firmy ji získat. A také zablokuje nákup strojírenské firmy. Bude to první přímý zákaz vlády Merkelové.

Německo se tak připojuje k zemím jako je USA a Kanada. Merkelová si přeje posuzování vnějších investic v EU. Panují totiž obavy, že Čína se chce dostat k citlivým technologiím, nebo chce posílit svůj globální vliv tím, že získá klíčové infrastrukturní body, jako jsou přístavy a elektrické sítě.

Kanada už zablokovala převzetí stavební firmy čínskou korporací, v USA prošlo hlasování o rozšířeném zkoumání zahraničních investic v citlivých odvětvích. Čínské investice tak budou obtížnější, protože riziko zablokování americkou vládou kvůli bezpečnostnímu riziku vzroste.

KfW převezme podíl v 50 Hertz v hodnotě asi 770 milionů eur. Zájem měla State Grid z Číny. Ale i tak u 50Hertz bude majoritním vlastníkem belgická firma.

Z ministerstva zaznělo, že z důvodů národní bezpečnosti chce vláda chránit kritickou energetickou infrastrukturu. Čínské firmy, které se pohybují v sektoru elektřiny, mají velký zájem o zahraniční firmy kvůli dobrému cash flow a technologickému know-how. Kupují zahraniční firmy z oboru po celém světě. Firma 50Hertz dodává elektřinu asi 18 milionům lidem v Německu.

Německá vláda pro zahraniční investory zpřísnila pravidla. Některé významné akvizace z Číny totiž vzbudily veřejnou nevoli. Například nákup firmy na výrobu robotů Kuka AG, a také převzetí výrobce polovodičů Aixstron SE – ke kterému nedošlo kvůli odporu USA.

Zdá se, že ministerstvo hospodářství bude dál zpřísňovat pravidla pro zahraniční investice. Zpravodajské služby také tvrdí, že čínské akvizice high-tech německých firem představují možné národní bezpečností riziko.

Vláda Merkelové o přísnějším postoji rozhodne i kvůli návrhu na vetování prodeje Leifel Metal Spinning čínským investorům. Finální rozhodnutí ještě nebylo učiněno, obvykle ale dá kabinet souhlas návrhům daného ministra. Leifeld se specializuje na odolné materiály pro letectví, vesmírný průmysl a jadernou technologii.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.