Souhrn dnešních zpráv !A: Erdogan se chystá do Německa, Čína nestrpí vnější zásahy v Honkongu a jak je to s chudobou v Německu?

Turecký prezident Erdogan přijede na návštěvu Německa, mluví se o oteplení vztahů. Čínský šéfdiplomat se v Londýně vymezil ohledně Hongkongu. Jak je to konkrétně s chudobou v sousedním Německu?

Erdogan se chystá do Německa na státní návštěvu

ARD Tagesschau.  Ve vztazích mezi Německem a Tureckem poněkud povolilo napětí. List Bild podle informací, které uvádí ARD Tagesschau, napsal, že známkou toho je očekávaná podzimní návštěva Erdogana v Berlíně.

Bild informoval, že Erdogan by se měl vypravit do Německa na konci září. Německý Bild prý má informaci z vládních kruhů obou zemí. O konkrétním datu se ještě neví. Spolková vláda pouze uvedla, že termíny kancléřky se uvádějí jen týden dopředu.

Erdogan byl na oficiální návštěvě v Berlíně už mnohokrát, naposledy v roce 2014. Jeho podzimní návštěva by ale byla první od jeho převzetí prezidentského úřadu před čtyřmi roky.

V červnu pozici ve volbách potvrdil a ústavní reformou, která Turecko změnila v prezidentský systém, si také Erdogan značně posílil moc.

Vztahy mezi oběma zeměmi jsou napjaté kvůli tomu, jak turecká vláda zachází s pučisty, zatýká také německé občany. Velkým případem bylo zatčení korespondenta „Die Welt“ Denize Yücela. Byl ale v únoru propuštěn.

Wang v Londýně: Čína nevítá vnější zasahování do věcí Hongkongu

Reuters. Čínský ministr zahraničí Wang Ji v pondělí sdělil, že Čína nevítá jakéhokoliv vnější zasahování do věcí Hongkongu.

Wang to sdělil na tiskovém briefingu po jednání s britským protějškem Jeremy Huntem. Ministr zahraničí Číny také potvrdil, že Čína i nadále podporuje princip „jedna země, dva systémy“, který dává Hongkongu vysoký stupeň autonomie a svobod, které v ostatní Číně nejsou, a to včetně nezávislého soudnictví, doplňuje agentura Reuters.

Jak je to s chudobou v Německu?

Statista. Mnoho lidí je kvůli chudobě závislých na zásobování potravinami. V Německu pomáhá organizace Tafel, která zadarmo nebo za mírný poplatek nabízí lidem potraviny, které obchodní řetězce vyřadily např. kvůli porušenému obalu, nebo se u produktu blíží konec trvanlivosti.

První Tafel byl založen roku 1993 v Berlíně a jak ukazuje web Statista, došlo k výraznému rozšíření tohoto sociálního hnutí, které zachraňuje potraviny a rozdává je potřebným. V roce 2017 už bylo 934 výdejních míst. Tafel má po celém Německu 60 000 dobrovolných pomocníků. Letos oslavila organizace 25 let svého působení. Ročně se rozdělí 264.000 tun potravin, největší podíl (41 %) připadá na ovoce a zeleninu.

Infografik: Immer mehr Tafeln in Deutschland | Statista

Více infografiky najdete na Statista

V roce 2016 bylo v Německu chudobou a sociálním vyloučením ohroženo 19,7 % obyvatel.

Často jsou chudobou zasaženy děti a starší lidé. Kdo nemá v Německu oficiální smlouvu na nějaký obytný prostor je považován za bezdomovce. Počet těchto lidí byl odhadován na 860 000, z toho 436.000 mělo přiznaný statut uprchlíka.  Odhaduje se, že podíl bezdomovců s migračním pozadím bez německého občanství činil přibližně 29 %.

Z další infografiky webu Statista dále vyplývá, že v Německu došlo za uplynulé dekády k výraznému nárůstu sociálních výdajů. Jestliže v roce 1970 to bylo 73 miliard eur, pak v roce 2016 už se dostáváme na částku 918 mld. Podíl sociálního rozpočtu vzhledem k HDP tak činil 29,3 %. Sociální unie VdK varovala, že vysoké sociální dávky jsou navzdory nízké nezaměstnanosti jasným ukazatelem mnoha špatně placených pracovních míst.

Infografik: Sozialausgaben steigen kontinuierlich | Statista

Více infografiky najdete na Statista

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.