Německá sociální demokracie hledá svou cestu

Německá sociální demokracie se musí ve své azylové politice odlišit od Zelených. Heslem má být „realismus bez pocitů křivdy“.

Imitace Zelených nám nepomůže, říká šéfka strany Andrea Nahlesová.

Podle Nahlesové si to němečtí Zelení v azylové politice zjednodušují. Sociální demokracie je nemá kopírovat. Sama Nahlesová je pro „realismus bez pocitů křivdy“.

Předsedkyně strany se chce silněji vymezit proti Zeleným a tvrdí, že imitace Zelených straně nemůže pomoci. Kurz sociální demokracie v azylové politice musí být odlišný a realistický.

Nahlesová také přiznala, že ve straně to trochu bublá, když na rovinu řekne: všichni u nás zůstat nemohou.

Šéfka sociálních demokratů se ale zároveň také vymezila proti CSU, protože to je prý strana, která se chová patně vůči těm nejslabším ve společnosti, aby si na tom utvořila image. Sociální demokracie se musí odlišovat od pravicových populistů a také od CSU.

Nahlesová reagovala také na to, že Zelení chtějí, aby zrušila blokádu proti stanovení tzv. nových bezpečných zemí původu. Nahlesová ale říká, že to je hrubá chyba a že v Gruzii vzniká nová organizovaná kriminalita. Nejde zavřít uši a oči a předstírat, že tohle jsou nějací uprchlíci z války.

V aktuálním průzkumu, upozorňuje článek ARD Tagesschau, mají Zelení 15 %, což je nejvyšší hodnota za posledních pět let. Sociální demokraté mají 18 %. Nahlesová je šéfkou strany teprve sto dní a říká, že s takovým výsledkem spokojená není.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.