Rostoucí počet uprchlíků směřuje do Španělska. To žádá evropské řešení

Do Španělska přichází denně cca 700 migrantů a Madrid nyní požaduje evropské řešení, i když jeho podobu neumí konkrétně pojmenovat.

Německá ARD Tagesschau informuje, že stále větší počet lidí se z Afriky dostává do Španělska. Vláda se snaží je zaopatřit, ale dává také najevo, že je potřeba mít evropské řešení.

Člun s třiceti africkými migranty se vynoří na pláži, lidé vyskáčou ven a zmizí v dunách. A ti, kteří tráví na pláži svou dovolenou, nevěří vlastním očím. To jsou scény, které se odehrávají již řadu dní na jižním pobřeží Španělska. Asi 700 migrantů se tak denně dostane do země. Většinou španělské záchranné lodě zastaví čluny pár kilometrů od pobřeží a vezmou uprchlíky na paluby svých lodí.

Španělská centrální vláda říká, že v přístavech jsou pomocníci Červeného kříže a místní úřady se také starají. Prý je situace zcela pod kontrolou, do pomoci se bude investovat asi 30 milionů eur.

Ministr zahraničí se chlubí tím, že ve Španělsku se zachází s uprchlíky důstojně, i když systém není perfektní a přijímací centra se rychle plní. Je ale zřejmé, že vyjádření ministra zahraničí směřovala na Itálii, která uprchlíky přijímat již nechce. Španělsko tím dává najevo, že se o příliv lidí nebude starat samo. A zase se opakuje, že je potřeba evropské řešení.

Jenže, jak by mělo takové řešení vypadat, to španělská vláda očividně neví, píše Tagesschau. Zaznívá, že uprchlická krize je očividně těžší k vyřešení než krize eura. Problém migrace je emocionální. Ale krizi eura prý bylo možno vyřešit penězi a reformou institucí.

EU platí každý rok Maroku miliony, aby místní úřady bránily migrantům dostat se do Evropy. V minulých letech to fungovalo dobře. Zdá se ale, že Maroko nyní chce víc peněz a proto nechává (viz kauza z Ceuty) migranty jít dál.

A asi dalších 50 000 Afričanů prý nyní čeká na to, aby se dostali do Španělska a tím i do EU.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.