Souhrn dnešních zpráv !A: Indie se vyzbrojuje, Trump chválí italskou vládu a generálové snižují napětí na korejské hranici

Indie dá miliardu dolarů za protiraketový systém, americký prezident si pochvaloval italskou vládu a jihokorejští generálové jednali se severokorejskými kolegy o snížení napětí na hranicích. 

Indie dá za národní protiraketový systém miliardu dolarů

Times of India.  Indie vidí jako nutnost pořídit si vlastní národní protiraketový systém v hodnotě 1 miliardy dolarů, napsal indický list Times of India o víkendu. Nákup systému je součástí obranného plánu pro hlavní město Indie Nové Dillí, který má zajistit hlavnímu městu bezpečnost ze vzduchu a proti možnosti využití raket při útoku na strategické cíle.

Národní protiraketový systém má být vybaven trojrozměrnými radary Sentinel, raketami s krátkým a středním doletem, rampami k vypouštění, centry pro střely a jednotky pro řízení a kontrolu, které mají rychle naleznout a sestřelit celou řadu hrozeb ze vzduchu. Systém je součástí americké protivzdušné sítě, která chrání Washington. Je také umístěn v několika zemích NATO. Vedle nich mají podobné obranné systémy také izraelská města a Moskva.

Trump k italskému premiérovi: Děláte skvělou práci

La Stampa. Italský premiér Guiseppe Conte byl přijat v Bílém domě k bilaterálním rozhovorům s Donaldem Trumpem. Trump se nechal slyšet, že souhlasí s tím, že Itálie dělá ohledně imigrace, píše italská La Stampa.

Italský premiér Giuseppe Conte dorazil do Bílého domu na bilaterální rozhovory s americkým prezidentem. Trump svého hosta vítal tím, že „Conte dělá skvělou práci“, a že „plně souhlasím s tím, co Itálie dělá v oblasti legální i ilegální migrace. Mnoho dalších zemí v Evropě by mělo následovat příklad Itálie.“

Trump ovšem také zdůraznil, že USA mají velký obchodní deficit, a to i s Itálií, asi jednu miliard dolarů, takže je potřeba dát věci do pořádku.

Premiér Conte před novináři jen stručně uvedl, že je poctěn, že může v Bílém domě být. U jednání měl být také poradce pro bezpečnost John Bolton.

Generálové Jižní a Severní Koreje jednali o zmínění napětí na hranicích

AP.  Generálové z Jižní Koreje a ze Severní Koreje v úterý jednali o zmírnění vojenského napětí podél společné hranice. Jednalo se o druhé takové jednání od dubna, kdy se na jednání setkali nejvyšší představitelé obou zemí a na zmírnění napětí se dohodli.

Jednání mezi vojáky následuje potom, co Severní Korea do Spojených států vrátila ostatky amerických padlích v době korejské války. Jednalo se o diplomatické gesto vstřícnosti.

Generálové jednali o tom, jak konkrétně realizovat mezikorejskou dohodu o nejaderných vojenských problémech. Nicméně podle očekávají jejich jednání nepřinese žádné velké oznámení. Podle některých expertů si Jižní Korea nemůže dovolit nějaká drastická omezení svojí bezpečnosti, dokud Severní Korea neučiní vážné kroky ohledně svého jaderného odzbrojení.

V dubnu bylo dohodnuto, že dojde ke společnému uvolnění napětí v hraničním pásmu a také k posílení prevence možných střetů v oblasti západní námořní hranice mezi oběma zeměmi.

Od té doby obě země odstranily svoji tlampačovou propagandu podél hranice, obnovily společnou horkou linku a také došlo k prvním jednáním generálů obou zemí, a to poprvé od roku 2007. Nynější jednání se má věnovat zmenšení počtu stráží podél hranice a také přemístění některých strážních míst pryč z demilitarizované zóny, která je nárazníkem mezi oběma sousedy. Obsahem rozhovorů může být i otázka rybářství u hranic. Detaily programu jednání ale nejsou známy.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.