Ukrajina znovu uvažuje o členství ve skupině V4

Kyjev sází na slovenské předsednictví skupiny v příštím roce, které by mělo posílit spolupráci s V4 a dokonce otevřít dveře pro ukrajinské členství ve skupině.

Ukrajina doufá v posílení spolupráce s Visegrádskou skupinou, popřípadě i s členstvím ve skupině V5, napsala ukrajinská tisková agentura Unian. Podle zprávy Kyjev spojuje svoje naděje s předsednictvím Slovenska, které bude skupině předsedat v následujícím roce.

Během předsednictví Maďarska, které skončilo v červnu, Budapešť ignorovala řadu iniciativ, které Ukrajina navrhovala ohledně nového ukrajinského zákona o vzdělávání a jazykové politice.

Země V4 se v roce 2004 zavázaly, že budou pomáhat třetím zemím v jejich snaze o členství v EU a v NATO.

Praktická spolupráce s Ukrajinou v rámci skupiny V4 začala v roce 2014 a v souvislosti s ruskou anexí Krymu. Země V4 patřily k prvním, kdo odsoudily ruský postup a podpořily ukrajinskou územní celistvost a suverenitu. Následovaly další země jako Rakousko, Velká Británie, Francie a Německo.

Prioritou V4 je také energetická bezpečnost. Díky podpoře skupiny V4 získala Ukrajina alternativní zdroje plynu, píše článek dále a zmenšila tak svoji závislost na Rusku (pozn. red.: článek nezmiňuje, že se většinou jednalo o ruský zemní plyn, který na Ukrajinu proudil především ze Slovenska).

Dobré vztahy ale skončily po roce 2014, a to kvůli politice maďarského premiéra Viktora Orbána vůči maďarské menšině na Ukrajině a také kvůli kritice Euromajdanu z úst českého prezidenta Miloše Zemana.

Bez ohledu na to se ale Ukrajina dívá na země V4 jako na vzor demokratických reforem a jako na podporovatele jejích evropských aspirací. Ukrajina je dnes největším příjemcem pomoci z Mezinárodního visegrádského fondu.

Slovensko už oznámilo, že v rámci svého předsednictví obnoví tradici čtyř sektorálních kulatých stolů „V4 Road Show“ které se mají věnovat formám na Ukrajině.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.