Americká armáda posiluje svou bezpečnost v Africe

AP. Americké ozbrojené síly posilují bezpečnost svých jednotek na zemi, byly zavedeny nové ozbrojené drony a obrněná vozidla, řekl velitel amerických vojsk v Africe generál Thomas D. Waldhauser. Podle jeho slov armáda také zkrátila čas potřebný k lékařské prohlídce v reakci na incident v Nigeru, kde minulý rok padli 4 američtí vojáci a 4 jejich nigerští kolegové.

Generál Waldhauser řekl dále, že se armáda poučila z těchto zkušeností a věnovala dostatečný čas změnám. Podle jeho slov jsou africké úkoly rozsáhlé: jedná se jak o například činnost Islámského státu, tak skupin napojených na Al Kajdu.  Americká armáda přitom zvažuje míru svojí angažovanosti v Africe dle „nutnosti“ a také podle toho, zda je hrozba významná pro „americkou bezpečnost a naše národní zájmy“, sdělil generál dále.

Nové vybavení drony má sloužit nejen k shromažďování informací. Jejich využití například zahrnuje útoky v Libyi a Somálsku a také v Nigeru.

Spojené státy mají malou vojenskou základnu v oblasti Camp Bisse nedaleko od senegalského Dakaru. Základna umožňuje přistávání a doplňování paliv pro vojenská letadla USA. Využívá se jako sklad a byla použita například jako centrum krizové reakce v době epidemie Eboly v západní Africe.

Podle slov amerického generála hrají Spojené státy v Africe roli, která odpovídá pomoci budování vlastních vojenských schopností místním zemím. Většina, ale ne všechny, bojové operace jsou prováděny místními vojáky, a nikoliv americkou armádou, dodal.  Dále Waldhauser zdůraznil, že „V žádném případě nechceme mít vedení. V žádném případě si nechceme přivlastňovat problémy.“ Americká armáda tak podle generála spolupracuje bilaterárně nebo jinak s místními státy.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.