BRICS plus jde proti ekonomické válce, kterou vedou USA proti Íránu

Země BRICSu odmítly unilateralismus a protekcionismus a ve formátu BRICS+ se staví proti politice USA vůči Íránu. Co to může znamenat?

Pepe Escobar píše pro Asia Times o tom, že rétorická válka má velké dopady, včetně poklesu ekonomiky, a to kvůli narušení globálních ropných dodávek.

Hlavním výstupem, píše Escobar, summitu BRICS v Johannesburgu bylo odmítnutí unilateralismu a protekcionismu. V deklaraci je také uvedeno, že multilaterální obchodní systém čelí bezprecedentním problémům.

Čínský prezident Si zdůraznil „strategické partnerství“, což podle Escobara znamená multilaterální obchod, investice, ekonomické a finanční propojení. Spolupráce by se měla dostat na vyšší úroveň, neboť v deklaraci najdeme i důraz na inovace a partnerství BRICSu ohledně „nové průmyslové revoluce“ k posílení koordinace makroekonomických politik. Zmínka je i o posílení celkové konkurenceschopnosti rozvíjejících se zemí.

Zní to jako globální platforma pro Jih, a taky to tak je, píše Escobar.

V reakci na Trumpovo stažení se z íránské dohody, čínský prezident vyzval strany, aby dodržovaly mezinárodní právo a základní normy, aby se spory řešily dialogem a konzultacemi. BRICS prý nevyhnutelně pracuje na „novém typu mezinárodních vztahů“.

Takovéto vztahy ovšem nezahrnují uvedení blokády na jeden z rozvíjejících se trhů a na důležitého aktéra globálního Jihu.

Koncept BRICS+ podle Escobara souvisí s návrhem na „síť úzkých partnerství“ čínského prezidenta. Čína o tomto formátu hovořila již minulý rok, jde o bližší integraci mezi pěti členy BRICSu a dalšími rozvíjejícími se trhy.

Čestným hostem summitu v Johannesburgu byla Argentina a dále Turecko a Jamajka. Jak tedy do těchto širokých úvah zapadá Írán?

Po Trumpových tweetech se rétorická válka mezi USA a Íránem dostala na nebezpečnou úroveň, píše Escobar. Velitel Islámských revolučních gard už uvedl vůči Trumpovi, že on možná tu válku začne, ale budeme to my, kdo ji ukončí.

Tyto gardy mají v Íránu obrovskou ekonomickou sílu a jsou velmi spojeny s nejvyšším ajatolláhem. A není žádné tajemství, že tyto gardy nikdy nevěřily Ruhánímu a jeho strategii spolehnout se na íránskou jadernou dohodu, a tak zlepšit íránskou ekonomiku. A poté, co se Trump z dohody stáhl, se gardy cítí být skutečně na koni.

Už jen hrozba útoku USA na Írán by vedla ke zvýšení cen ropy. Kdyby se odehrál americký útok na Írán, pak je tu jen Rusko, Nigérie a Venezuela, které by toto mohly vykompenzovat. Což tedy Trumpova administrativa asi nechce. Escobar v této souvislosti také připomíná Jemen a zastavení dodávek přes přístav v Bab al-Mandebu.

Íránské jaderné zbraně byly vždy jen strašákem, píše Escobar. Teherán je nikdy neměl a ani o ně neusiloval. Ale nyní může mít Teherán dojem, že USA připravují buď jaderný útok, nebo útok ke zničení infrastruktury země. Když budou zahnáni do rohu, pak není pochyb, že gardy začnou nakupovat jaderné zbraně na černém trhu a použijí je na obranu národa.

To také řekl vedoucí gard „kódovaně“ Trumpovi. Navíc i Rusko by mohlo lehce a tajně dodat Íránu obranné střely.

Tato absurdní hra nedává z pohledu ropné strategie smysl, leda snad z pohledu snahy zničit euroasijskou integraci. Escobar uvažuje, že Írán by mohl blokovat Hormuzský průliv, což by znamenalo ekonomický chaos pro Západ. Je jisté, že Rusko a Čína Írán podrží. Pro Čínu je Írán důležitý dodavatel energie a s Ruskem má země řadu společných projektů, stačí zmínit tzv. proces z Astany k vyřešení syrského konfliktu.

Obě dvě země se tedy chtějí vyhnout americkým sankcím, protože mají na íránském trhu mnoho zájmů.

Írán je typickou zemí BRICS+. Možná se dokonce vyvine v platformu spojující Africkou unii, Euroasijskou ekonomickou unii, Šanghajskou organizaci spolupráce a další. Írán je důležitou zemí Šanghajské organizace spolupráce, a s Euroasijskou ekonomickou unií už má i dohodu.

Globální Jih má nyní i integrační „mapu“. Kdyby k útoku na Írán došlo, pak to bude útok na celý Globální Jih, zakončuje Escobar.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor –  Kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=71142917

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.