Dojde k setkání mezi Trumpem a Ruháním?

Americký prezident dal najevo ochotu se sejít s íránským prezidentem na jednání. Ještě před týdnem mu přitom na Twitteru vyhrožoval.

Bez předchozích podmínek, tak je prý ochoten se Donad Trump setkat se zástupci Íránu. Hasan Ruhání to ovšem vidí jinak, informuje ARD Tagesschau.

Ještě před týdnem Trump vyhrožoval Ruhánímu, aby už nikdy více USA neohrožoval, jinak to bude mít za následek ty nejtěžší dopady. Trump to tweetoval – a v kapitálkách.

A teď zaznívají jiné tóny: po rozhovoru s italským premiérem Giuseppem Contem Trump uvedl, že pokud to íránské vedení chce, on je připraven se sejít. Prý by se muselo ale vyjednat něco jiného, než takové „plýtvání papírem“, jako ta předchozí dohoda. Tou myslel Trump íránskou jadernou dohodu, ze které stáhl USA na začátku května.

Ale Írán si pro případné setkání klade podmínky. USA musejí revidovat svůj odchod z jaderné dohody a nové sankce proti Teheránu budou zrušeny.

I ministr zahraničí Mike Pompeo potvrdil připravenost jednat s Íránem o nové dohodě. Ale na rozdíl od Trumpa už podmínky uvedl. Prý se má Írán zavázat k tomu zacházet s vlastním národem jinak a připravit se na uzavření dohody, která bude skutečně zabraňovat vývoji jaderných zbraní, pak je Trump připraven k setkání.

Demokraté už vyjádřili své pochybnosti ohledně prezidentovy strategie. Vždyť právě odchodem z jaderné dohody vztahy mezi oběma zeměmi pokazil. A není jasné, čeho vlastně chce Trump případným setkáním dosáhnout. Zdá se, že by Trump zase šel svým stylem – setkání, bez předchozího jednání.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.