Írán odmítl summit s Trumpem. Je to bezcenné a sen

Reuters. Vysocí představitelé Íránu odmítli v úterý nabídku amerického prezidenta Donalda Trumpa k jednání bez předchozích podmínek. Íránská strana to označila za „bezcenné“ a „sen“ a dodala k tomu, že se návrh neslučuje s tím, jak se Washington k Íránu chová. Míněny byly ekonomické sankce.

Vedle toho z Teheránu zaznělo, že Trumpovo odmítnutí mezinárodní dohody o jaderném programu Íránu z roku 2015 bylo „ilegální“ a Írán se jen tak nevzdá americké kampani omezit jeho ropné vývozy.

Trump v květnu odešel za Spojené státy z mnohostranné dohody o jaderném programu, která výměnou za zrušení hospodářských sankcí zastavila vojenský jaderný program země.  V pondělí americký prezident řekl, že by byl ochoten jednat s íránským prezidentem Hasanem Rúháním. Z Teheránu také zaznělo, že Washington musí vinit sám sebe za ukončení rozhovorů s Íránem.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.