Italský premiér Conte v USA: Itálie chce spolupráci ohledně Libye

Itálie se chce zřejmě stát „privilegovaným mluvčím“ Američanů v otázkách Libye, a to v rámci Evropské unie a de facto proti Francii. Není to ale bez rizika.

Donald Trump prý Itálii pomůže zabrzdit Macronův expanzionismus, napsaly o návštěvě italské noviny La Stampa.

Libye hrála při návštěvě italského premiéra v USA velkou roli. Je to země tranzitu a odchodu migrantů do Itálie. Ale je to i místo, kde se střetávají obchodní zájmy. Jednou položkou na Conteho seznamu je tím pádem spolupráce v oblasti Středomoří, která se bude týkat i ministrů zahraničí a obrany tak, aby spojili síly proti terorismu a posílili bezpečí v tomto teritoriu.

Giuseppe Conte bude od Trumpa především chtít, aby Itálii ustanovil jako „privilegovaného mluvčího“ Američanů v otázkách Libye a hlavní bod pro Evropu.

Hraje se totiž hra o stabilizaci této severoafrické země a velkou výzvu představuje Francie s macronovskou aktivitou. Libyjci mají jít k urnám 10. prosince, jak Macron na summitu v Paříži uvedl. Conte chce ale Macrona zbrzdit a výsledky tohoto summitu neutralizovat. Conte chce, aby se summit konal v Itálii a aby hlavní slovo měla právě Itálie – a k tomu mu má pomoci právě Trump.

Mezi Contem a Trumpem vzniklo porozumění, resp. sympatie, jak tomu říká Conte, na summitu G7 v Kanadě na společném populistickém základě a na určité distanci od ostatních světových lídrů, píše La Stampa. Conte byl v té době premiérem jen pár dnů. V oblasti zahraniční politiky se těžko hledá shoda mezi Ligou a Hnutím pěti hvězd. Conte se očividně stylizuje do facilitátora mezi USA a Bruselem.

Zdá se, že Itálie se pohybuje sama a neuvědomuje si rizika izolace, varuje La Stampa. Conte také uvedl, že je spokojen s dosaženou dohodou mezi Junckerem a Trumpem z minulého týdne. Chce ale další garance, že nebudou dotčeny zájmy italských firem, a to zejména v zemědělství a potravinářští a v luxusních autech. Zdá se tedy, že Conte se chce pohybovat po paralelní bilaterální linii s USA, ale měl by vědět, že Američané chtějí něco za něco. Nějaké důkazy věrnosti a přátelství. Třeba v mezinárodních misích, zbraních nebo v energetických zájmech, zakončuje La Stampa.

Ilustrační obrázek: Autor – Presidenza della Repubblica, Attribution, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=69400684

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.