Němci se bojí spojenectví USA a Itálie

Možná, že vzniká nová „osa“ Washington-Řím, zní v německého listu Die Welt v reakci na návštěvu italského premiéra v Bílém domě.

Setkání amerického prezidenta s italským premiérem bylo jako situace win-win, píše německý Die Welt. Oba dva mají takové neoficiální spojenectví a jednoho nepřítele: tandem Berlín-Paříž.

Guiseppe Conte se setkáním s Donaldem Trumpem – společnou fotkou a úsměvy, stal součástí světové politiky. Italský premiér byl přijat v Bílém domě, což znamená, že Itálie se zase těší světové pozornosti. Německý Die Welt ale také usuzuje, že doma se Conte cítí jako premiér přehlížený a ve stínu silného ministra vnitra Mattea Salviniho.

Conte se prezentoval světově jako státník, Trump zase ukázal, že má v Evropě spojence, což je pro oba dva příjemná situace. Možná je tu nová osa Washington – Řím, spekuluje Die Welt. A ta stojí proti ose Paříž – Berlín. Die Welt se tedy domnívá, že jde o spojenectví proti Macronovi a Merkelové.

Trump a Conte mají hodně společného. Zastávají proruskou politiku, píše Die Welt, a skepticky hodnotí evropské sankce. Nelíbí se jim volný obchod a chtějí zrušit mezinárodní dohody. Trump nesnáší dohodu NAFTA, Conte zase CETA, tedy dohodu EU a Kanady. A jsou symbolem tvrdé imigrační politiky. Die Welt už spekuluje, že pochvala Conteho a Trumpovo „ostatní by to měli dělat také tak“, byla narážka na Merkelovou a na její politiku, která je očividně pro Trumpa moc liberální.

Conte bude asi americké vládě pomáhat. A tím zvýší propast mezi členy EU. Trump je prvním prezidentem po druhé světové válce, který chce slabou Evropu. Conte tento cíl asi sdílí. Itálie není jen tak někdo, je to zakládající země evropské integrace a třetí největší ekonomika eurozóny. Řím tedy má vliv, konstatuje dále článek německého deníku.

Prozatím Italové ale nebyli na stejné úrovni jako Německo a Francie. Ale nyní mají na své straně Trumpa. Trump totiž během setkání učinil řadu paralel právě ke Contemu. Jsou to političtí outsideři a mění své země. A také bojují proti terorismu a proti nekontrolované migraci. Italský národ nesl velkou zátěž v migrační krizi. Tím Trump zcela přejal argumentaci Conteho.

Co z toho bude Trump mít, když se spojí s Contem a bude pokračovat v rozdělování EU, ptá se Die Welt. Prý to bude hlavně výhoda v obchodu, prozatím se dohody vyjednávaly s Evropskou komisí, která vystupuje sebevědomě, tvrdí článek dále. S jednotlivými zeměmi bude mít Trump víc navrch a vnutí jim horší podmínky. A americký prezident je hlavně obchodník.

Na začátku měl sice Trump dobré vztahy s Macronem, ale teď jeho místo zaujal Conte. Vždyť nedávno Trump na schůzce G7 navrhl, aby se Rusko vrátilo zpět do formátu. Všichni byli pobouřeni, jen Conte ne.

Merkelová a Macron to prý Contemu, který byl tehdy v úřadu jen pár dnů, rychle rozmluvili, míní německý list dále. Ale nyní může být situace jiná. Conte může mít pocit, že upevnil vztah s Trumpem a už nebude Evropanům tak naslouchat, končí Die Welt.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.