Souhrn dnešních zpráv !A: Írán odmítl Trumpa, Washington navrhuje 25% cla na čínské dovozy a americká armáda v Africe posiluje

Teherán odmítl summit s Trumpem. USA navrhují zavedení cel v hodnotě 25 % na čínské dovozy do USA a americká armáda posílila vlastní bezpečnost v Africe.

Írán odmítl summit s Trumpem. Je to bezcenné a sen

Reuters. Vysocí představitelé Íránu odmítli v úterý nabídku amerického prezidenta Donalda Trumpa k jednání bez předchozích podmínek. Íránská strana to označila za „bezcenné“ a „sen“ a dodala k tomu, že se návrh neslučuje s tím, jak se Washington k Íránu chová. Míněny byly ekonomické sankce.

Vedle toho z Teheránu zaznělo, že Trumpovo odmítnutí mezinárodní dohody o jaderném programu Íránu z roku 2015 bylo „ilegální“ a Írán se jen tak nevzdá americké kampani omezit jeho ropné vývozy.

Trump v květnu odešel za Spojené státy z mnohostranné dohody o jaderném programu, která výměnou za zrušení hospodářských sankcí zastavila vojenský jaderný program země.  V pondělí americký prezident řekl, že by byl ochoten jednat s íránským prezidentem Hasanem Rúháním. Z Teheránu také zaznělo, že Washington musí vinit sám sebe za ukončení rozhovorů s Íránem.

Více jsme psali zde.

Už ne 10 %, ale 25 %. USA navrhují nová cla pro Čínu

Reuters. Trumpova administrativa plánuje navrhnout nakonec 25% cla na čínské dovozy zboží v hodnotě 200 miliard dolarů, i když původně se mluvilo o 10 %.  Sdělil to zdroj, který má o věci informace, píše agentura Reuters.

Nový krok má být snahou o to posílit tlak na Peking, aby ustoupil v obchodě. Původně americký prezident na začátku července mluvil o 10% clech. Jedná se následující typy výrobků dovážených z Číny: potraviny, chemikálie, ocel a hliník a spotřební zboží, jako je například strava pro psy, nábytek, koberce, pneumatiky pro auta, kola, baseballové rukavice a kosmetika.

Cla od posledního návrhu nebyla realizována, ale 25 % výše nově navržených cel by eskalovala obchodní spor mezi dvěma největšími ekonomikami světa.

Americká armáda posiluje svou bezpečnost v Africe

AP. Americké ozbrojené síly posilují bezpečnost svých jednotek na zemi, byly zavedeny nové ozbrojené drony a obrněná vozidla, řekl velitel amerických vojsk v Africe generál Thomas D. Waldhauser. Podle jeho slov armáda také zkrátila čas potřebný k lékařské prohlídce v reakci na incident v Nigeru, kde minulý rok padli 4 američtí vojáci a 4 jejich nigerští kolegové.

Generál Waldhauser řekl dále, že se armáda poučila z těchto zkušeností a věnovala dostatečný čas změnám. Podle jeho slov jsou africké úkoly rozsáhlé: jedná se jak o například činnost Islámského státu, tak skupin napojených na Al Kajdu.  Americká armáda přitom zvažuje míru svojí angažovanosti v Africe dle „nutnosti“ a také podle toho, zda je hrozba významná pro „americkou bezpečnost a naše národní zájmy“, sdělil generál dále.

Nové vybavení drony má sloužit nejen k shromažďování informací. Jejich využití například zahrnuje útoky v Libyi a Somálsku a také v Nigeru.

Spojené státy mají malou vojenskou základnu v oblasti Camp Bisse nedaleko od senegalského Dakaru. Základna umožňuje přistávání a doplňování paliv pro vojenská letadla USA. Využívá se jako sklad a byla použita například jako centrum krizové reakce v době epidemie Eboly v západní Africe.

Podle slov amerického generála hrají Spojené státy v Africe roli, která odpovídá pomoci při budování vlastních vojenských schopností místním zemím. Většina, ale ne všechny, bojové operace jsou prováděny místními vojáky, a nikoliv americkou armádou, dodal.  Dále Waldhauser zdůraznil, že „V žádném případě nechceme mít vedení. V žádném případě si nechceme přivlastňovat problémy.“ Americká armáda tak podle generála spolupracuje bilaterárně nebo jinak s místními státy.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.