Kosovský prezident odmítl rozdělení Kosova. Je pro korekce hranic

AP. Prezident Kosova Hashim Thaci odmítl v rozhovoru pro agenturu Associated Press srbský návrh na rozdělení země podle etnických linii. Nápad měl pomoci vyřešit spor ohledně nezávislosti Kosova se Srbskem. Thaci řekl, že je otevřený „opravám“ hranic během procesu vyjednávání, ale že srbské nároky na rozdělení Kosova vidí jako „nepřijatelné“.

Kosovo vyhlásilo v roce 2008 nezávislost, kterou dnes uznává více než 100 zemí světa, ale nikoliv Srbsko.  I po sedmi letech vyjednávání pokračuje napětí mezi oběma zeměmi. I když Evropská unie jim dala jasně najevo, že bez dohody se nemohou stát členy EU.

Podle návrhu některých srbských představitelů by mohlo pomoc rozdělení Kosova podle etnického klíče, tj. podle toho, kde žijí v Kosovu Srbové, a naopak Albánci v Srbsku. Thaci ale reagoval s tím, že by to znamenalo, že by oblast Presevského údolí, dnes v Srbsku, ale obývaná Albánci, byla přičleněna ke Kosovu. O Mitrovici na severu Kosova, kde žijí naopak Srbové, se Thaci nezmínil. Možnou dohodu se Srbkem ale charakterizoval jako „win-win pro obě strany“.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.