ASEAN doufá v dohodu o kyberbezpečnosti s Ruskem

AP. Reuters. V Singapuru se sešli ministři zahraničí ASEANu, Sdružení zemí jihovýchodní Asie, aby jednali o řadě problémů v regionu. Důležitým tématem bude bezpečnost, a to jak ve vztahu k územním sporům kolem Jihočínského moře s Čínou, tak kvůli situaci v Myanmaru s ohledem na otázku Rohingerů. Předpokládá se, že blok se postaví proti narůstajícímu protekcionismu.

Jak dále informovala agentura Reuters, jedním s témat jednání skupiny je možnost uzavření dohody o kybernetické bezpečnosti s Ruskem. Podle návrhu dokumentu, který měla Reuters k dispozici, chce Sdružení o 10 členech dosáhnout uzavření takové dohody s Ruskem.

Podle očekávání ASEAN přivítal uvolnění napětí mezi Severní Koreou, Jižní Koreou a USA, ke kterému došlo v posledních měsících.

Organizace sdružuje celkem 10 členských zemí regionu.  K jejím dnešním úkolům patří podle hostitele, singapurského premiéra Lee Hsien Loonga udržení relevance organizace v současném světě, ve kterém narůstají nejistoty.  Podle singapurského premiéra by ASEAN měl dále podporovat multilaterární systém spolu s partnery, kteří mají stejný názor.

Blok se pokusí o to dokončit připravovanou regionální dohodu RCEP, Regional Comprehensive Economic Partnership, která zahrnuje i Čínu, ale vynechala USA. Jde o alternativu Trans-Pacifického partnerství. Ministři zahraničí uvítali posílení spolupráce mezi ASEANem a Čínou.

O víkendu bude Singapur v rámci ASEANu hostit také bezpečnostní konferenci s tématy jako je otázka jaderného odzbrojení Severní Koreje nebo spory v Jihočínském moři a další problémy.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.