Na obzoru není žádná alternativu k dolaru

Postavení amerického dolaru jako globální rezervní měny je v daný moment neotřesitelné. Trumpova politika ho nicméně celkově neposiluje.

William Pesek píše pro noviny Asia Times o tom, že postavení dolaru jako globální rezervní měny je neotřesitelné.

Pesek se domnívá, že Trump sice Čínu nesnáší, ale zároveň se jí hodně inspiruje. Prý uráží svobodný tisk jako tradiční čínští vůdci. Také se mu líbí vytvořit bariéru cel a směřovat tak k nekonkurenceschopné ekonomice. A navíc začíná používat dotace – zde Pesek naráží na slíbenou pomoc zemědělcům ve výši 12 mld. dolarů.

A teď zase hovoří o měnové manipulaci. V kampani až do omrzení pořád Trump říkal, že slabé asijské měny „nás zabíjejí“. V lednu 2018, dává vše do souvislosti Pesek, ministr financí Steven Mnuchin ukončil 23 let provozovanou politiku silného dolaru.

Teď věci dostaly obrátky. USA jsou podle Trumpa v nevýhodě, protože čínské a evropské měny využívají USA. Prý uměle zvyšují dostupnost peněz, a tím pádem jejich měna oslabuje. Trump si vzal na paškál i šéfa FEDu, Jeroma Powella, kterého si navíc osobně vybral. Trumpovi se nelíbí zvyšování úrokových sazeb. Žádný prezident od Bushe na začátku 90. let se tak silně nevměšoval do politiky americké centrální banky, upozorňuje Pesek.

Jenže udělá to něco s globálními trhy? Těžko, myslí si Pesek.

Dekády byl dolar oporou Brettonwoodského systému. Obchodníci věří ve stabilní dolar. Jenže pak přišel Trump, který se cítí pořád jen ublíženě.

Číně se podařilo mistrně zvládnout pravidla WTO, popisuje kontext Pesek, a navýšila svůj tržní podíl a vliv. Ale je také pravda, že i USA mají velký prospěch ze systému WTO, který samy tvořily. Prezident Si má určitě radost z toho, že Trump vyhrožuje odchodem z WTO, stejně jako slaví odchod USA z Transpacifické dohody. Vždyť jedním z cílů té dohody bylo blokovat Čínu, píše Pesek. A tím, že se Trump stáhl z Pařížské klimatické dohody a také z íránské jaderné dohody, tak najednou Čína vypadá velmi ctnostně.

I když Trump chce oslabit dolar, a tím i částečně důvěru v americký dluh, pak je třeba mít na paměti, že není alternativa. Čínský jüan na to ještě není připraven, a už vůbec ne euro, jehož měnová unie je tak rok dva od krize, myslí si Pesek. A japonský jen určitě ne, vždyť japonská centrální banka žene úrokové sazby dolů už desetiletí.

Trump se zdá být uražen tím, že se americká měna i dluhopisy používají jako globální rezervní aktivum, jako „bezpečný přístav“. Udržovat rezervní status, připomíná Pesek, znamená, že USA musejí mít neustále deficit běžného účtu. Ale Trump si neuvědomuje, jak moc z toho mají USA také prospěch. Dolar totiž nepodléhá běžným pravidlům.

Kdyby si USA netiskly vlastní měnu, pak by ratingové agentury už dávno zasáhly u daňových škrtů ve výši 1,5 bilionů dolarů, které ekonomika vůbec nepotřebuje. Takováto obrovská fiskální neodpovědnost, včetně dluhu 20 bilionů dolarů, by se neodpouštěla. Jenže, připomíná Pesek, USA mají nadále svůj rating AAA.

Pesek vidí problémy jinde než v dolaru. Mzdy podle něj nejsou podepřeny dostatečnou inovací a produktivitou. Čínské továrny nejsou hrozbou, to spíše automatizace a umělá inteligence.

Jenže čím víc bude Trump léčit oslabující americkou konkurenceschopnost, končí Pesek, tím spíš se jeho dědictvím stane to, že učiní velkou Čínu, na úkor důvěryhodnosti dolaru.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.