Souhrn dnešních zpráv !A: Kosovský prezident chce korekce hranic se Srbskem, Švédi si pořízují americké Patrioty a ASEAN doufá v dohodu s Ruskem

Hashim Thaci je pro „opravy“ hranic se Srbskem, Švédsko si pořizuje protiraketový systém Patriot a skupina ASEAN plánuje uzavřít dohodu o kyberbezpečnosti s Ruskem.

Kosovský prezident odmítl rozdělení Kosova. Je pro korekce hranic

AP. Prezident Kosova Hashim Thaci odmítl v rozhovoru pro agenturu Associated Press srbský návrh na rozdělení země podle etnických linii. Nápad měl pomoci vyřešit spor ohledně nezávislosti Kosova se Srbskem. Thaci řekl, že je otevřený „opravám“ hranic během procesu vyjednávání, ale že srbské nároky na rozdělení Kosova vidí jako „nepřijatelné“.

Kosovo vyhlásilo v roce 2008 nezávislost, kterou dnes uznává více než 100 zemí světa, ale nikoliv Srbsko.  I po sedmi letech vyjednávání pokračuje napětí mezi oběma zeměmi. I když Evropská unie jim dala jasně najevo, že bez dohody se nemohou stát členy EU.

Podle návrhu některých srbských představitelů by mohlo pomoc rozdělení Kosova podle etnického klíče, tj. podle toho, kde žije v Kosovu Srbové, a naopak Albánci v Srbsku. Thaci ale reagoval s tím, že by to znamenalo, že by oblast Presevského údolí, dnes v Srbsku, ale obývaná Albánci, byla přičleněna ke Kosovu. O Mitrovici na severu Kosova, kde žijí naopak Srbové, se Thaci nezmínil. Možnou dohodu se Srbkem ale charakterizoval jako „win-win pro obě strany“.

Švédsko si pořizuje americký protiraketový systém Patriot

TASS. Švédsko zakoupilo od Spojených států systém protiraketové obrany Patriot, napsala ruský agentura TASS s odvoláním na článek Švédského rozhlasu (Sverigesradio).  Podle slov švédského ministra obrany Petera Hultqvista se jedná o krok, který modernizuje protiraketovou obranu země. Dosavadní systém je už zastaralý. Nový bude mít Švédsko po roce 2021, kdy očekává první dodávku.

Ministr obrany dále vysvětlil, které systémy a které země Švédsko ohrožují: „Samozřejmě, že nemluvíme o přímých hrozbách, ale mluvíme o reáliích, ve kterých takové systémy existují a které jsou také v Rusku.“

Hultqvist nevysvětlit kolik bude systém protiraketové obrany stát. Dříve se hovořilo o ceně, která bude v první etapě stát 10 miliard švédských korun (1,14 miliard dolarů), ale celý systém Patriot stojí dnes dvakrát tolik.

Plány vojenského rozvoje Švédska počítají do roku 2020 s protiraketovým systémem středního dosahu, doplňuje TASS.

ASEAN doufá v dohodu o kyberbezpečnosti s Ruskem

V Singapuru se sešli ministři zahraničí ASEANu, Sdružení zemí jihovýchodní Asie, aby jednali o řadě problémů v regionu. Důležitým tématem bude bezpečnost, a to jak ve vztahu k územním sporům kolem Jihočínského moře s Čínou, tak kvůli situaci v Myanmaru s ohledem na otázku Rohingerů. Předpokládá se, že blok se postaví proti narůstajícímu protekcionismu.

Jak dále informovala agentura Reuters, jedním s témat jednání skupiny je možnost uzavření dohody o kybernetické bezpečnosti s Ruskem. Podle návrhu dokumentu, který měla Reuters k dispozici, chce Sdružení o 10 členech dosáhnout uzavření takové dohody s Ruskem.

Podle očekávání ASEAN přivítal uvolnění napětí mezi Severní Koreou, Jižní Koreou a USA, ke kterému došlo v posledních měsících.

Organizace sdružuje celkem 10 členských zemí regionu.  K jejím dnešním úkolům patří podle hostitele, singapurského premiéra Lee Hsien Loonga udržení relevance organizace v současném světě, ve kterém narůstají nejistoty.  Podle singapurského premiéra by ASEAN měl dále podporovat multilaterární systém spolu s partnery, kteří mají stejný názor.

Blok se pokusí o to dokončit připravovanou regionální dohodu RCEP, Regional Comprehensive Economic Partnership, která zahrnuje i Čínu, ale vynechala USA. Jde o alternativu Trans-Pacifického partnerství. Ministři zahraničí uvítali posílení spolupráce mezi ASEANem a Čínou.

O víkendu bude Singapur v rámci ASEANu hostit také bezpečnostní konferenci s tématy jako je otázka jaderného odzbrojení Severní Koreje nebo spory v Jihočínském moři a další problémy.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.